U daňových změn chybí kompenzace vůči samosprávám, upozorňuje hejtman Moravskoslezského kraje Vondrák

ČTK

Hejtman Moravskoslezského kraje Ivo Vondrák a premiér Andrej Babiš (oba ANO) | FOTO: ČTK

Moravskoslezský hejtman Ivo Vondrák (ANO) kritizoval schválení daňových změn, které podle něj výrazně zasáhnou do rozpočtu samospráv. Kraj odhaduje, že ročně přijde zhruba o 750 milionů korun, řekl v pátek ČTK Vondrák.

Sněmovna v noci na dnešek schválila daňový balíček, který mimo jiné zrušil superhrubou mzdu a zavedl zdanění hrubé mzdy daní z příjmů ve výši 15 procent a 23 procent (u lidí s nejvyššími příjmy nad 140.000 korun měsíčně). Pozměňovací návrhy v zákonu připraví podle ministryně financí Aleny Schillerové (ANO) veřejné rozpočty o 130 miliard korun. Pro schválení balíčku jako celku s přijatými úpravami hlasovali poslanci ANO, ODS, KSČM, SPD a dva nezařazení poslanci Václav Klaus a Tereza Hyťhová.

archiv

„Bohužel s přijetím zákona o zrušení superhrubé mzdy nebyla přijata žádná kompenzační opatření vůči samosprávám. Odhadovaný zásah 130 miliard do rozpočtu státu bude více než citelný. Absolutně nezbytné bude v co nejkratší době rozhodnout o novém rozpočtovém určení daní,“ uvedl na svém twitteru Vondrák, který je zároveň poslancem.

ČTK v pátek řekl, že premiéra Andreje Babiše (ANO) i poslanecký klub upozorňoval na to, že zákon znamená zásadní zásah do rozpočtů samospráv, tedy i krajů. Hejtman dodal, že poukazoval na to, že je nutné současně přijmout opatření, která budou daňové změny alespoň zčásti kompenzovat.

„Protože se tak nestalo, tak to pro nás v době, kdy připravujeme rozpočet, znamená velkou a zásadní změnu. Navíc to ještě stále není platné, protože to musí schválit ještě senát a následně prezident. Jsme v situaci, že musíme nachystat rozpočet a vlastně nevíme, jak tedy ten výpadek bude velký,“ řekl Vondrák. Podle předpokladů by se ale v případě Moravskoslezského kraje mělo jednat zhruba o tři čtvrtě miliardy korun. „To je zásah poměrně výrazný,“ řekl Vondrák. Podle něj by kraj musel krátit rozpočet, dopad by to mělo i na investice.

Daňové změny kritizoval i pardubický hejtman Martin Netolický z ČSSD, který vyzval stranu k odchodu z vlády, protože podle něj přestala fungovat.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner