Učitelé stávkují, část škol zůstane zavřená

Archiv F24

Ilustrační foto | FOTO: Archiv F24

Kvůli stávce učitelů zůstane dnes uzavřena část škol a některé budou mít omezený provoz. Učitelé budou protestovat, protože jsou nespokojeni s výsledky vyjednávání o růstu svých platů. Kolik pedagogů se do stávky zapojí a kolik škol se neotevře, školské odbory předem neupřesnily. V pondělí deklarovaly, že se k ní hlásí kolem 6000 škol, tedy asi polovina všech. Přesný počet stávkujících by měly sdělit dnes dopoledne. Ke stávce se dnes opět vyjádří i ministr školství Robert Plaga (ANO), který ji již dříve označil za zbytečnou.

Odbory se pro vyhlášení stávky rozhodly minulý týden poté, co se Plaga s premiérem Andrejem Babišem (ANO) dohodli na zvýšení tarifů učitelů o osm procent. Toto zvýšení základů platů v pondělí schválila i vláda. Odboráři požadovali růst tarifů o deset procent. Podle nich ministr porušil slib, který jim dal.

Stávka nemá jednoznačnou podporu. V některých regionech se do ní podle informací ČTK od krajských školských odborářů nebo místních samospráv chystala zapojit i méně než desetina škol. Podle šéfa školských odborů Františka Dobšíka ale není počet stávkujících škol důležitý a ministr by měl být znepokojen, i kdyby jich byly jen desítky.

Odbory dlouhodobě usilují o zvýšení platů učitelů na 130 procent průměrné mzdy, chtěly toho docílit do roku 2020. Průměrná hrubá mzda v Česku v letošním prvním čtvrtletí činila 32.466 korun, což by znamenalo, že by učitelé měli mít 42.205 Kč. Ve skutečnosti ve stejném období brali učitelé v průměru 36.224 korun, tedy zhruba 112 procent průměrné mzdy. Odboráři poukazují na to, že platy rostou i v jiných částech veřejné správy a příjmy učitelů se od průměru vzdalují jen pomalu.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner