UK a ČVUT daly úřadům seznamy 5300 studentů s pracovní povinností

Archiv F24

Ilustrační foto | FOTO: Archiv F24

Univerzita Karlova (UK) a České vysoké učení technické (ČVUT) v Praze již předaly úřadům seznamy studentů, kterých by se podle pondělního nařízení vlády kvůli epidemii covidu-19 měla týkat povinnost zapojit se do pomoci ve zdravotnictví a sociálních službách. ČTK to řekli mluvčí UK a ČVUT. Na seznamu UK je zhruba 5000 studentů, ČVUT jich má k dispozici 283.

Vláda v pondělí uložila pracovní povinnost studentům vybraných ročníků zdravotnických programů, a to lékařských i nelékařských, a dále programu psychologie a farmacie na vysokých školách. Povinně se zapojit do pomoci s epidemií mají také studenti vysokoškolských oborů zaměřených na sociální práci, sociální politiku, sociální pedagogiku, sociální péči, sociální patologii nebo speciální pedagogiku. Školy měly za úkol předat seznamy studentů primátorovi Prahy a hejtmanům v krajích, kteří by měli zapojení studentů řídit.

archiv

Na seznamech, které úřadům poslala Univerzita Karlova, je 3900 studentů zdravotnických oborů, 160 studentů psychologie a 155 z oboru farmacie. Dalších 288 jich studuje sociální práci, 218 sociální politiku, 205 speciální pedagogiku a 90 sociální pedagogiku, sdělil na dotaz ČTK Petr Podzimek z tiskového oddělení školy. Většina fakult UK sídlí v Praze, škola má ale také lékařské fakulty v Plzni a Hradci Králové, kde je navíc i farmaceutická fakulta. Příslušné seznamy tak předala pražskému magistrátu, na hejtmanství Plzeňského a Královéhradeckého kraje.

Pracovní povinnost se týká rovněž 283 studentů Fakulty biomedicínského inženýrství ČVUT v Praze. Jde o poslední ročníky bakalářských studijních oborů Zdravotnický záchranář, Fyzioterapie, Radiologický asistent, Zdravotní laborant, Biomedicínský technik, Optika a optometrie a všechny ročníky navazujícího magisterského oboru Biomedicínský inženýr a Biomedicínské inženýrství. „Tito studenti budou omluveni z výuky,“ uvedla Eva Kokešová z referátu propagace fakulty.

Děkani lékařských fakult se v úterý dohodli, že se budou snažit upravit podmínky studia v následujícím akademickém roce tak, aby navzdory současné situaci kolem koronaviru mohli studenti splnit plánované zápočty a zkoušky do 30. září 2021. Podle potřeby budou měnit rozvrhy nebo prodlouží zkouškové období. Zapojení mediků do pomoci v oborech odpovídajících jejich studiu se po individuálním posouzení bude moct uznávat jako náhrada praxe.

Ministr zdravotnictví Roman Prymula (za ANO) v pondělí řekl, že v nemocnicích by mělo pomáhat až 2400 mediků čtvrtých a pátých ročníků a studenti absolventských ročníků farmacie či zubařství. V úterý pak uvedl, že až 7000 studentů lékařských fakult a až 10.000 studentů dalších vysokých škol posílí nová speciální odběrová místa.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner