Ukázali jsme, že jsme nelidští, reagují politici na Babišovo rozhodnutí nepomoci syrským sirotkům

Ministr vnitra Jan Hamáček a premiér Andrej Babiš (ČTK)

Ministr vnitra Jan Hamáček a premiér Andrej Babiš | FOTO: ČTK

„Proč bychom je přijímali? Máme sirotky i u nás, které musíme připravit na vstup do života. Něco o tom vím, protože moje nadace na to dávala peníze,“ řekl Andrej Babiš na iniciativu senátorů a Wintonových dětí, aby Česko přijalo 50 syrských sirotků. Drží se tak hesla „nepřijmeme ani jednoho“.

S tímto krokem nesouhlasí politici napříč celým spektrem. Například předseda ČSSD Jan Hamáček to odsoudil slovy: „Tento týden jsme darovali přes 200 mil. Kč na nákup hlídkových lodí pro libyjskou pobřežní stráž (a to je dobře). Jsme proti povinným kvótám (také dobře). Zcela jistě bychom ale jako 10milionová země zvládli nabídnout nový domov 50 dětem, které ve válce v Sýrii ztratily rodiče…“

Dalším, kdo se proti rozhodnutí Andreje Babiše ozval, je Marian Jurečka z KDU-ČSL. „Fakt nejsme jako společnost ani DOČASNĚ padesáti dětem, sirotkům ze Sýrie, ochotní pomoci??
Nesouhlasím s takovým přístupem premiéra Babiše, odmítnout dočasně pomoci dětským sirotkům,“ napsal na Twitter.

„Země, již proslavil Václav Havel svým bojem za lidská práva a která má na pražském hlavním nádraží sochu Nicholase Wintona, který zachránil tisíce dětí před smrtí, má teď v čele vlády člověka, který nepřijme ani syrské sirotky, děti… Z toho jde smutek i vztek zároveň,“ uvedla Markéta Adamová z TOP 09.

Ozval se i Miroslav Kalousek, bývalý předseda TOP 09. „Padesát syrských sirotků nalezne domov někde jinde, jistě se bez nás obejdou. My ale říkáme celému světu, že jsme nelidští. Kráčíme dobrovolně do izolace a opovržení. Na tuhle hloupou a buranskou politiku těžce doplatíme. Bohužel zcela zaslouženě,“ uvedl.

„Stejně jako my v roce 1938 tyto děti žijí ve strachu a nejistotě, navíc postrádají domov a stravu. Nemohu předstírat, že se mě osud těchto dětí netýká,“ řekla dvaadevadesátiletá Ruth Hálová patřící mezi Wintonovy děti.

„Mocichtivý bezskrupulózní ubožák. Pro Evropu je větším ohrožením než uprchlíci,“ myslí si o Babišovi předseda STAN Jan Farský.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]