USA hlásí rekordní nárůst případů COVID-19. Roušku nasadil i Trump

ČTK/AP/Patrick Semansky

Trump si dal na obličej roušku při návštěvě nemocnici Waltera Reeda na předměstí Washingtonu, kde se setkal se zraněnými vojáky a zdravotníky. | FOTO: ČTK/AP/Patrick Semansky

Spojené státy v sobotu podle Univerzity Johnse Hopkinse zaznamenaly 66.528 nových případů nákazy koronavirem během uplynulých 24 hodin. Představuje to podle univerzity nový rekord, uvedla agentura AFP.

Spojené státy jsou nejhůře postiženou zemí na světě: celkový počet potvrzených případů nákazy od začátku pandemie se v sobotu zvýšil na 3.242.073 a počet úmrtí na 134.729, což je oproti pátku o 760 více, dodala AFP s odvoláním na univerzitu, která vývoj pandemie monitoruje globálně.

Brazílie ohlásila za sobotu dalších 1071 úmrtí v souvislosti s nákazou koronavirem a 39.023 nových případů nákazy. Rusko mělo za den 6615 nových případů nákazy koronavirem a 130 mrtvých. V Německu za poslední den zaznamenali 248 potvrzených případů nemoci COVID-19 a tři úmrtí.   

Různé zdroje vzhledem k různé metodice přinášejí mírně odlišná čísla, která ale také potvrzují nepříznivý trend ohledně rekordních přírůstků nových případů v posledních dnech.

Pavel Hofman

Americký prezident Donald Trump se v sobotu poprvé od začátku pandemie objevil na veřejnosti s rouškou, která se stala ve Spojených státech předmětem vášnivé politické debaty. Trump si dal na obličej roušku při návštěvě nemocnici Waltera Reeda na předměstí Washingtonu, kde se setkal se zraněnými vojáky a zdravotníky.

„Když jste v nemocnici, kde mluvíte s mnoha vojáky a lidmi, z nichž někteří jsou právě po operaci, je nošení roušky skvělá věc, prohlásil.

„Nikdy jsem nebyl proti rouškám, ale myslím, že nošení záleží na době a místě,“ řekl Trump podle serveru BBC News. Ten připomněl, že dříve prezident říkal, že by si nikdy roušku nevzal, a také si kvůli nošení roušky utahoval ze svého demokratického soupeře v prezidentských volbách Joea Bidena.

Trump se od zavedení prvních opatření proti koronaviru vyhýbal tomu, aby se na veřejnosti ukázal s rouškou. Prezident dokonce přispěl k tomu, že se tento předmět, jehož nošení doporučovaly zdravotnické úřady, stal předmětem politického sporu v politicky velmi rozdělené Americe, poznamenala AFP s tím, že odmítání roušek část společnosti vnímá jako potvrzení osobní svobody jednotlivce, navzdory všem doporučením.

Sám Trump, symbol rozdělení Ameriky, 20. června vystoupil na mítinku v Tulse v Oklahomě před tisíci svými příznivci, rovněž nechráněnými rouškami. Od té doby místní úřady zaznamenaly přírůstek případů onemocnění COVID-19, způsobovaného novým koronavirem. V posledních dnech ale republikánský prezident čelil velmi silnému tlaku, aby vyslal signál ve prospěch nošení roušek, protože Spojené státy ztrácejí kontrolu nad epidemií kvůli prudkému šíření nákazy zejména v jižních státech, jako je Florida a Texas, dodala AFP.

Brazílie je koronavirem druhá nejpostiženější země světa po Spojených státech. Největší jihoamerická země s 210 miliony obyvateli zaznamenala od začátku pandemie 1.839.850 potvrzených případů nákazy a 71.469 úmrtí. Oznámila to agentura Reuters s odvoláním na brazilské ministerstvo zdravotnictví.

Nemoc COVID-19 propukla i u brazilského prezidenta Jaira Bolsonara (65), který v minulosti závažnost epidemie mnohokrát zlehčoval a brojil i proti povinnosti nosit roušky či dodržovat odstupy na veřejnosti. Prezident novinářům v úterý řekl, že má jen mírné příznaky, jako jsou teplota, kašel a únava. V pátek prezidentský lékařský tým, který o Bolsonara pečuje, potvrdil, že se prezident „těší dobrému zdraví“.

Pixabay/TheDigitalArtist

Všechny naplánované prezidentovy schůzky byly převedeny na videokonference. „Prezident vypadal dobře, byl ochotný. Těší se velmi dobrému zdraví,“ řekl agentuře AP bývalý zákonodárce Roberto Jefferson z prezidentovy konzervativní strany po jednání s hlavou státu. V prezidentském paláci jej posadili před velkou obrazovku, na které mohl Bolsonara vidět v jeho provizorní pracovně v rezidenci. Obdobný způsobem prezident jednal s kandidáty na ministra školství.

Po pět dnů Bolsonaro užíval antimalarikum hydroxychlorochin; lék nemá prokázaný účinek při léčbě nemoci COVID-19 a podle lékařských studií může mít vedlejší účinky, jako je srdeční arytmie. Kvůli tomu byl šéf státu podle nejmenovaného člena prezidentova lékařského týmu vyšetřován na přístrojích a podrobován testům. Podle prezidentské kanceláře léčbu neprovázely žádné potíže. Bolsonaro podle anonymního zdroje také spal v jiné ložnici, aby udržel první dámu Michelle v bezpečí. V rezidenci žije s chotí, se svou dcerou a nevlastní dcerou, poznamenala AP.

V sobotu první dáma sdílela snímek výsledků testů na COVID-19, z nichž vyplývá, že se nenakazila. „Moje dcery a já jsme byly testovány negativně na COVID-19. Děkuji za modlitby,“ napsala na Instagramu.

V Rusku celkový počet infikovaných vzrostl na 727.162, počet zemřelých na 11.335. Oznámila to agentura TASS s odvoláním na krizový štáb. Z nemoci COVID-19 se dosud uzdravilo 501.061 pacientů.

Bilance nových případů nákazy koronavirem i úmrtí s ní spojených je v Rusku, které má 146 milionů obyvatel, vysoká, drží se nicméně na přibližně stejné denní úrovni.

V Německu dohromady dosud evidují 198.804 infikovaných virem SARS-CoV-2. Úmrtí s nemocí je celkem 9063, vyplývá z aktuální bilance Institutu Roberta Kocha (RKI).

Německo má koronavirovou epidemii do značné míry pod kontrolou. Do dnešního rána se dohromady 184.600 lidí nákazy nemocí COVID-19 už zbavilo.

Rakouské ministerstvo vnitra dnes hlásí 114 nově infikovaných, takže dohromady už alpská republika do dnešních 9:30 SELČ evidovala 18.897 pozitivně testovaných. Aktuálně nemocných však zůstává 1239, z toho 83 v nemocniční péči a z nich deset na jednotkách intenzivní péče. V zemi zemřelo 706 lidí s koronavirem, zatímco 16.952 se už vyléčilo.

Většina nově infikovaných, 53, byla zachycena v Horních Rakousích, které sousedí s Jihočeským krajem. Ve Vídni za poslední den přibylo 38 nakažených.

Sledované reprodukční číslo bylo podle údajů ze začátku víkendu 0,93. To znamená, že jeden infikovaný nakazí v průměru méně než jednoho dalšího člověka. Číslo přitom odráží situaci před více než jedním týdnem.

Od poloviny května německý RKI zveřejňuje i takzvané sedmidenní reprodukční číslo, které se vztahuje k delšímu období a nepodléhá tolik denním výkyvům. Podle sobotních dat RKI tato hodnota činila naposledy 0,93, přičemž zachycuje situaci v období před 16 až osmi dny.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner