USA musí být připravené přijmout tvrdá opatření proti Číně, řekl poradce Bílého domu

Ilustrační foto  (profimedia.cz)

Ilustrační foto | FOTO: profimedia.cz

Spojené státy musí být připravené přijmout proti Číně taková opatření, že Peking pocítí důsledky svých kroků vůči ujgurským muslimům v oblasti Sin-ťiang, tvrdých zákroků v Hongkongu i výhrůžek vůči Tchaj-wanu. Prohlásil to v pátek poradce amerického prezidenta Joea Bidena pro národní bezpečnost Jake Sullivan, kterého citovala agentura Reuters.

Při projevu v Americkém mírovém institutu Sullivan dodal, že Washington by se měl v těchto otázkách vyjadřovat jasně a důsledně. Spojené státy podle něho musí být „připraveny jednat a dát Číně pocítit důsledky“. Neupřesnil však, jaké konkrétní kroky by americká strana měla přijmout.

Sullivan také uvedl, že postup vůči Číně představuje jedno z hlavních témat, o kterém chce nová administrativa jednat se svými evropskými spojenci. „Čína je na špičce seznamu věcí, ve kterých bychom měli postupovat společně,“ uvedl.

Bidenova vláda už naznačila, že hodlá pokračovat v tvrdém postupu vůči Číně, o který usiloval předchozí prezident Donald Trump. Chce přimět Peking například ke spolupráci v otázce klimatických změn.

 Ministr zahraničí Antony Blinken podpořil prohlášení svého předchůdce Mikea Pompea o tom, že jednání Číny vůči etnické menšině Ujgurů představuje genocidu. USA také podpořily Tchaj-wan, který v poslední době čelí sílícímu tlaku ze strany Číny.

V pátek Čína důrazně varovala Tchaj-wan, který považuje za svou provincii, aby se nesnažil vyhlásit nezávislost. „Vyhlášení nezávislosti by znamenalo válku,“ uvedla čínská vláda. Varování Pekingu přišlo několik dní poté, co Čína vystupňovala vojenské aktivity v blízkosti Tchaj-wanu.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]