USA odmítají čínské kroky zvyšující napětí v Tchajwanském průlivu

Ilustrační foto  (profimedia.cz)

Ilustrační foto | FOTO: profimedia.cz

Spojené státy odmítají kroky Pekingu, které zvyšují napětí v Tchajwanském průlivu. Americký ministr zahraničí Antony Blinken to dnes řekl svému čínskému protějšku Wangovi I při schůzce na okraj summitu největších světových ekonomik G20 v Římě. S odvoláním na vysoce postaveného činitele amerického ministerstva zahraničí o tom informovala agentura Reuters. Agentura AP schůzku označila za snahu zajistit, že už tak dost napjaté vztahy mezi oběma zeměmi nepřerostou v otevřený konflikt.

Rozprava obou šéfů diplomacií trvala hodinu a nejmenovaní činitelé oslovení AP konverzaci označili za otevřenou, konstruktivní a přínosnou. Blinken podle nich zcela jasně hovořil o obavách Spojených států a zopakoval pozici Washingtonu, který se staví proti jednostranným změnám iniciovaných Čínou.

Spojené státy chtějí ke konkurenčnímu vztahu mezi největšími světovými ekonomikami přistupovat zodpovědně, uvedl zdroj Reuters. Obě strany podle něj uznávají, že nejdůležitější je otevřená komunikace. S tím souvisí i plánované virtuální setkání amerického prezidenta Joea Bidena a čínské hlavy státu Si Ťin-pchinga, které by se mělo uskutečnit ještě do konce letošního roku.

Tchaj-wan od roku 1949 funguje de facto nezávisle, má vlastní vládu, parlament a demokratické zřízení odlišné od vlády jedné strany v pevninské Číně. Ta však ostrov považuje za součást svého území.

Spojené státy podobně jako většina zemí nemá s Tchaj-wanem formální diplomatické vztahy, ale jsou jeho nejdůležitějším mezinárodním spojencem a hlavním dodavatelem zbraní. Americký prezident Biden nedávno prohlásil, že pokud by Čína ostrov napadla, může Tchaj-wan počítat s pomocí USA. Svým jednoznačným vyjádřením se tak odchýlil od dlouholeté politiky, kdy americká administrativa na toto téma cíleně vydávala jen vágní prohlášení.

Napětí mezi Čínou a Tchaj-wanem je podle Tchaj-peje nejhorší za 40 let. Čína zintenzivnila svůj tlak na ostrov na začátku října, kdy k němu vyslala rekordní počet armádních letounů.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]