Velká Británie i USA podpořily Česko v konfliktu s Ruskem. Přidali se i další spojenci

(shutterstock.com)

Britská vláda dnes vyjádřila podporu České republice, která se v sobotu rozhodla vyhostit 18 pracovníků ruského velvyslanectví kvůli důvodnému podezření na zapojení příslušníků ruské tajné služby do výbuchu skladu munice ve Vrběticích v roce 2014.

„Spojené království plně podporuje své české spojence, kteří ukázali, kam až jsou ruské zpravodajské služby ochotny zajít ve svých snahách provádět nebezpečné a škodlivé operace v Evropě,“ uvedl britský ministr zahraničí Dominic Raab. Vyjádřil také soucit rodinám obětí výbuchu ve Vrběticích.

„Ministerstvo zahraničí odsuzuje bezohledné a nebezpečné akce ruských zpravodajských služeb v České republice,“ uvedla britská vláda na svých webových stránkách. Upozornila, že podle českých úřadů stojí za výbuchem ve Vrběticích dva agenti ruské vojenské tajné služby GRU, které Británie viní z pokusu o vraždu bývalého ruského tajného agenta Sergeje Skripala v britském Salisbury z roku 2018.

„Jsme nadále odhodláni pohnat osoby zodpovědné za útok v Salisbury před spravedlnost a chválíme snahu českých úřadů učinit totéž,“ uvedl Raab.

Česká policie vyhlásila kvůli výbuchu ve Vrběticích v sobotu pátrání po dvou ruských občanech, kteří se prokazovali cestovními doklady na jména Alexandr Petrov a Ruslan Boširov. Podle fotografií i jmen z pasů jde o stejné muže, kteří jsou podezřelí ze Skripalovy otravy.

Podporu České republice v souvislosti s vyhoštěním 18 pracovníků ruského velvyslanectví už dříve vyjádřily například Spojené státy, dnes se přidávají i další země. „Spojené státy stojí při České republice, svém stálém spojenci. Oceňujeme její významné rozhodnutí přivést Rusko k odpovědnosti za jeho nebezpečné jednání na českém území,“ uvedla v sobotu zástupkyně amerického velvyslance v ČR Jennifer Bachusová.

Rozhodnutí Česka vyhostit osmnáct pracovníků ruského velvyslanectví, kteří byli identifikováni jako členové ruských tajných služeb kvůli zapojení Ruska do výbuchu muničního skladu ve Vrběticích, podpořilo Lotyšsko. Podle jeho ministra zahraničí Edgarse Rinkevičse musí být viníci potrestáni. Podporu Česku vyjádřila také ambasáda Spojených států.

Že byli do výbuchů muničních skladů ve Vrběticích v roce 2014 zapojeni důstojníci ruské vojenské zpravodajské služby GRU, oznámili premiér Andrej Babiš (ANO) a vicepremiér Jan Hamáček (ČSSD) v sobotu večer, stejně jako rozhodnutí vyhostit osmnáct lidí z ruského velvyslanectví, kteří podle Hamáčka „byli našimi tajnými službami jasně identifikováni jako důstojníci ruských tajných služeb SVR a GRU“. Na informaci zatím reagovalo Lotyšsko a Spojené státy, další země reakci připravují.

„Lotyšsko vyjadřuje solidaritu s našimi českými spojenci ohledně rozhodnutí vyhostit 18 ruských špehů vydávajících se za diplomaty,“ uvedl lotyšský ministr zahraničí Edgars Rinkevičs. Za klíčové považuje, že při první ze dvou explozí zahynuli dva lidé. „Podvratná činnost ruských agentů, která způsobila výbuch muničního skladu a smrt nevinných lidí, je trestuhodná, viníci musejí být potrestáni,“ zdůraznil.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]