USA zaútočily na velitele IS v Libyi, byl prý zřejmě zabit

Eric Drooker

Při leteckém úderu americké armády byl zřejmě zabit velitel radikální skupiny Islámský stát (IS) v Libyi. Podle listu The Washington Post to dnes uvedli činitelé amerického ministerstva obrany.

Mluvčí Pentagonu Peter Cook uvedl, že páteční úder byl namířen proti Visámu Zubajdímu, známému také pod jménem abú Nabíl Anbarí. Tento bývalý irácký policista podle amerických zpravodajských zdrojů velí skupině, která je nejsilnější odnoží IS mimo Sýrii a Irák. Do Libye jej v roce 2014 vyslal vůdce IS abú Bakr Bagdádí, aby tam vybudoval skupinu přidruženou k tomuto radikálnímu sunnitskému hnutí.

Americké zdroje agentury Reuters uvedly, že leteckého úderu se zúčastnily dva stíhací letouny F-15. Nejmenovaný činitel americké obrany uvedl, že útok se plánoval už nějakou dobu. Zubajdí byl při něm zřejmě zabit.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]