Ústavní činitelé proberou zahraniční politiku, opět bez Vystrčila

Twitter J. Ovčáčka

Miloš Zeman | FOTO: Twitter J. Ovčáčka

Někteří ústavní činitelé dnes na Pražském hradě proberou otázky české zahraniční politiky. Zabývat by se měli dopady pandemie, novou americkou administrativou a transatlantickými vztahy i spoluprací v rámci NATO. Pozvánku na schůzku nejvyšších ústavních činitelů opět nedostal předseda senátu Miloš Vystrčil (ODS).

Dá se očekávat, že hlavním bodem jednání budou především otázky kolem pandemie koronaviru a mezinárodní dopady této krize. Dalším výrazným tématem jednání bude nástup administrativy nového amerického prezidenta Joea Bidena a s tím související transatlantické vztahy. Na programu budou politici dále mít visegrádskou spolupráci, plánované české předsednictví v EU, brexit či vztahy s Izraelem. Zabývat se budou i multiratelismem a jeho rolí v zahraniční politice.

Prezident, premiér, předsedové parlamentu a ministři obrany, zahraničí a vnitra se na Hradě potkávají zhruba jednou za čtvrt roku, aby zkoordinovali svou zahraniční politiku. Schůzky zavedl před několika lety prezident Miloš Zeman. Loni na podzim ale na setkání nebyl pozván Vystrčil, a to kvůli cestě senátorské delegace na Tchaj-wan, se kterou další představitelé státu nesouhlasili. Zeman Vystrčilovi vyčetl, že jejich názor nerespektoval, a oznámil, že proto druhého nejvyššího ústavního činitele přestane na společná koordinační setkání zvát. Vystrčil poté uvedl, že Zeman při své kritice tchajwanské mise několikrát veřejně lhal. Pozvání pro Vystrčila do senátu nepřišlo ani nyní.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner