Ústavní činitelé ve čtvrtek proberou českou zahraniční politiku

Twitter Jiřího Ovčáčka

Andrej Babiš, Radek Vondráček, Jaroslav Kubera, Miloš Zeman | FOTO: Twitter Jiřího Ovčáčka

Nejvyšší ústavní činitelé ve čtvrtek proberou českou zahraniční politiku, zabývat se budou i návrhem prezidenta Miloše Zemana na oduznání Kosova. Neočekává se, že prezident uspěje, proti možnosti přestat uznávat samostatnost nejmladšího evropského státu se postavil předseda Senátu Jaroslav Kubera (ODS), nesouhlasné stanovisko zaznělo i od premiéra Andreje Babiše (ANO) a ministra zahraničí Tomáše Petříčka (ČSSD). Politici budou také řešit vztahy s Čínou a dalšími asijskými zeměmi či evropské záležitosti.

Schůzka ústavních činitelů bude letos třetí. Koordinaci zahraniční politiky se věnují jednou za čtvrt roku. U Zemana se nejprve v 15:30 sejdou Babiš, Kubera a šéf Sněmovny Radek Vondráček (ANO). Na druhou část jsou pozváni také ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD), zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD) a obrany Lubomír Metnar (za ANO).

Jedním z hlavních témat bude otázka uznávání samostatnosti Kosova. Zeman při nedávné návštěvě Srbska řekl, že s ústavními činiteli probere možnost, aby Česká republika Kosovo jako samostatný stát přestala uznávat. Babiš ale už dříve uvedl, že nevidí důvod, aby česká vláda svůj přístup ke Kosovu měnila. Později po jednání s prezidentem řekl, že věc je třeba projednat na schůzce ústavních činitelů i na vládě.

Proti Zemanovu návrhu se dnes na serveru Seznam Zprávy postavil i Kubera, nesouhlasí s ním ani Petříček. „Očekávám, že pan prezident nám sdělí své názory na uznání Kosova. Nicméně myslím, že v tomto již vláda avizovala, jaký má postoj, že tu otázku nechce otevírat,“ řekl dnes Petříček novinářům. Debatě s prezidentem na toto téma se nebrání. „Já rozumím, že před nějakými deseti lety ten proces uznání byl spojen s celou řadou otazníků, nicméně si myslím, že v tomto je důležité taky, aby vláda byla čitelným partnerem a byla kontinuální,“ zdůraznil.

Ústavní činitelé by měli také mluvit o aktuálních evropských tématech včetně brexitu, přípravě českého předsednictví EU, sestavování Evropské komise nebo o západním Balkánu a politice rozšiřování EU. Diskutovat také budou o rozvojové spolupráci. „Chtěl bych představit nějaké plány, co se týče nových nástrojů v oblasti stabilizace a rozvoje, která jsme nyní jako vláda navrhli v oblasti Afriky,“ řekl Petříček.

Tématem by měla být také politika týkající se klimatické ochrany nebo koordinace zahraničních cest. Ústavní činitelé by měli také probrat budoucnost českých zahraničních vojenských misí nebo kapacitu vládní letky. Zásadním tématem se nejspíš stane i vztah s asijskými zeměmi, především Čínou. Vedení Prahy chce vypovědět smlouvu o partnerství s Pekingem. Čína přístup hlavního města tvrdě kritizuje.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner