V Bělorusku začal soud s manželem opoziční vůdkyně Cichanouské

Svjatlana Cichanouská (ČTK/AP/Mindaugas Kulbis)

Svjatlana Cichanouská | FOTO: ČTK/AP/Mindaugas Kulbis

V Gomelu, asi půlmilionovém městě na jihovýchodu Běloruska, začal dnes soudní proces s opozičními politiky a aktivisty Sjarhejem Cichanouským, Mikalajem Statkevičem, Iharem Losikem, Uladzimirem Cyhanovičem, Dzmitryjem Papovem a Arcjomem Sakavem. Cichanouskému – manželovi opoziční kandidátky na prezidentku Svjatlany Cichanouské – podle ruské redakce BBC hrozí až 15 let vězení.

„Soud se odehrává za zavřenými dveřmi ve vazební věznici v Gomelu. Na proces nepustili dokonce ani nejbližší příbuzné, ale za to přivezli propagandisty ze státních médií,“ napsal na svém webu opoziční list Naša Niva. „Když obviněné přiváděli do soudní síně, Statkevič vykřikl ‚Ať žije Bělorusko!‘,“ dodal.

Všichni obvinění byli zadrženi před více než rokem a byli v různých vyšetřovacích věznicích, než je převezli do Gomelu. Rozhlasová stanice Radio Svoboda upozornila, že spisy na obviněné čítají 110 až 140 svazků, ale i tak není dosud známo, z čeho všeho jsou vlastně obviněni. Obhájci mají zakázáno informovat o podrobnostech případu a procesu.

Není ani jasné, proč jsou souzeni společně, tedy co je má spojovat. Relativně blízké styky mezi sebou udržovali jen Cichanouski, Papov a Sakav. Relativně nejméně výhrad měli vyšetřovatelé ke Statkevičovi, který je obviněn „jen“ z organizace masových nepokojů. Statkevič ale na rozdíl od ostatních již byl dříve odsouzen, což z něj dělá „recidivistu“, poznamenala Naša Niva.

Právě kvůli zatčení a uvěznění Cichanouského kandidovala v prezidentských volbách loni v srpnu jeho manželka Svjatlana Cichanouská, kterou přívrženci opozice pokládají za skutečnou vítězku voleb, i když podle úřadů získala jen deset procent hlasů. Následně ji úřady přiměly k odchodu do litevského exilu, zatímco v Bělorusku propukly do té doby nevídané masové protesty proti zfalšování voleb, jejichž vítězem úřady opět vyhlásily Alexandra Lukašenka, vládnoucího zemi již od roku 1994. Mezitím Lukašenko, těšící se podpoře Moskvy, protesty potlačil.

Cichanouská v prohlášení na internetu zdůraznila, že vůbec není důležité, o jak dlouhý trest požádá „ten, kdo si říká prokurátor“, a jaký rozsudek vynese „ten, kdo si říká soudce“. „Všichni přeci chápou, že nejde o soud, ale o osobní pomstu a kruté zúčtování od toho, kdo se zmocnil vlády a drží se u moci za pomoci násilí,“ zdůraznila.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]