V Ležácích se uskutečnil pietní akt k 78. výročí vyhlazení osady

Wikimedia

Ilustrační foto | FOTO: Wikimedia

V Památníku Ležáky se dnes uskutečnil pietní akt k 78. výročí vyhlazení osady nacisty. Zúčastnili se jej mimo jiné ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD), místopředseda Poslanecké sněmovny Tomio Okamura (SPD), poslanec Mikuláš Ferjenčík (Piráti), bývalý předseda KDU-ČSL Marek Výborný nebo místopředsedkyně Senátu Miluše Horská z klubu KDU-ČSL. Krátký projev pronesl Eduard Stehlík, ředitel Památníku Lidice, pod nějž Památník Ležáky spadá.

„Letos se mi připomínka líbila, bylo to důstojné a mělo to spád. Děti na začátku krásně zpívaly úryvek z Vltavy od Bedřicha Smetany. Přijelo poměrně dost lidí, například i Martin Růžička, koordinátor Židovské obce v Praze,“ řekla ČTK Jarmila Doležalová, dcera poslední přeživší z Ležáků Jarmily Doležalové rozené Šťulíkové.

Nacisté Ležáky vyhladili 24. června 1942 kvůli zjištění, že parašutisté vycvičení v Británii odtamtud udržovali vysílačkou Libuše spojení mezi domácím a zahraničním odbojem. První zprávy o odbojové síti na Pardubicku dostali nacisté od parašutisty Karla Čurdy. Nacisté 24. června v Pardubicích popravili 33 dospělých obyvatel obce, dalších pět lidí z Ležáků a více než 40 spolupracovníků parašutistů zastřelili 25. června a 2. července. Třináct dětí z Ležáků odvlekli a 11 z nich zavraždili 25. července v plynovém voze v polském Chelmnu. Přežily jen sestry Marie a Jarmila Šťulíkovy, kterým bylo v době, kdy byly poslány do Německa na převýchovu, jeden a dva a půl roku.

Dnes je místo bývalé kamenické osady národní kulturní památkou, osadu připomínají žulové pomníky s vytesaným křížem na půdorysech devíti domů.

O víkendu pietní místo postihly záplavy, podruhé během 14 dnů. Pořadatelům se však podařilo včas uklidit naplavené bláto, odpadky a klacky i posekat trávu, což předtím kvůli častým dešťům nebylo možné.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner