V Minsku se opět protestuje proti Lukašenkovi, policie zatýká

Twitter

Represe Lukašenkovy diktatury vůči vlastním občanům po zmanipulovaných prezidentských volbách | FOTO: Twitter

V běloruském hlavním městě Minsku dnes znovu vyšli do ulic odpůrci režimu prezidenta Alexandra Lukašenka. Nepovoleného protestu se podle odhadů agentury Interfax účastní na 30.000 lidí, na 50 osob bylo dosud zadrženo.

V Minsku a dalších běloruských městech pokračují již 71. dnem hromadné protesty, které začaly poté, co ústřední volební komise 9. srpna ohlásila, že vítězem prezidentských voleb se opět stal dlouholetý autoritářský vůdce Lukašenko. Opozice stejně jako Evropská unie a další státy výsledek hlasování neuznaly a požadují vypsání nových voleb.

Účastníci dnešní demonstrace, často vybavení bílo-červeno-bílou vlajkou jako symbolem běloruské opozice, podle agentur skandují hesla „Ať žije Bělorusko!“, „Svobodné volby!“ či „Lukašenko do policejního antonu!“.

Policie nasadila těžkou techniku, uzavřela ulice přilehlé k trase pochodu a proti demonstrantům použila ohlušující granáty. Podle agentury DPA pořádkové síly střílely do vzduchu gumové projektily poté, co je demonstranti údajně napadli kameny. Tři stanice minského metra byly uzavřeny.

Interfax informoval o mobilních jednotkách běloruských policistů, které objíždějí město a zatýkají povětšinou osamocené demonstranty či menší skupinky přívrženců opozice. Mezi dosud zatčenými jsou i novináři. Agentura AFP píše s odvoláním na ministerstvo vnitra až o stu zadržených.

Dnešní protest se koná již desátý víkend v řadě, přičemž nedělní manifestace mívají zpravidla nejvyšší účast. Bezpečnostní složky v poslední době přitvrdily ve svém postupu vůči demonstrantům, od začátku protestů zatkly podle agentury Reuters na 13.000 lidí. Ministerstvo vnitra tento týden otevřeně pohrozilo použitím střelných zbraní a ostré munice. Opozice oproti tomu vyzývá k poklidným protestům a násilí odsuzuje.

V sobotu se v Minsku uskutečnil protestní pochod žen a studentů, při němž bylo podle ministerstva vnitra zatčeno 58 demonstrantů. Kromě opozice byly v sobotu k vidění také manifestace stoupenců Lukašenka. Jejich shromáždění na rozdíl od těch opozičních úřady povolily.

Opoziční vůdkyně Svjatlana Cichanouská, která se záhy po volbách uchýlila do litevského exilu, dala minulý víkend Lukašenkovi ultimátum, aby do příští neděle odstoupil. V opačném případě bude podle jejích slov čelit celostátní stávce, která ochromí Bělorusko.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner