V O₂ universu vznikne velké očkovací centrum, schválila vláda

Creative Commons

Ilustrační foto | FOTO: Creative Commons

Vybudování velkokapacitního očkovacího centra v O2 universum v pražské Libni schválila na dnešním zasedání vláda. Na twitteru to uvedl premiér Andrej Babiš (ANO). Na starosti ho bude mít pražská Ústřední vojenská nemocnice (ÚVN), armáda povolá na pomoc vojáky. V plánu je podle předsedy kabinetu očkovat až 10.000 lidí denně.

Stát bude platit pouze za energie, pronájem prostoru bude zdarma, uvedl Babiš. Halu vlastní a provozuje společnost Bestsport, která je členem skupiny PPF nejbohatšího Čecha Petra Kellnera. Premiérův poradce a bývalý ministr zdravotnictví Roman Prymula minulý týden České televizi řekl, že centrum, v němž se budou aplikovat vakcíny proti covidu-19, by mělo být zprovozněno do konce ledna.

Mluvčí ÚVN Jitka Zinke ČTK bez dalších podrobností řekla, že jednání o zřízení očkovacího centra stále pokračují.

Komplex O2 universum navazuje na O2 arenu z jižní strany, má rozlohu téměř 50.000 metrů čtverečních ve čtyřech podlažích. Největší sál má kapacitu 4500 lidí.

Ministerstvo zdravotnictví dostalo již dříve nabídku také v O2 areně nebo do Kongresového centra umístit provizorní nemocnici, jež byla nakonec postavena na výstavišti v Letňanech. Tehdejší ministr Prymula v říjnu uvedl, že většina prostoru O2 areny by byla nevyužitelná, neboť jej tvoří ochozy pro diváky.

Vakcínu od firem Pfizer a BioNTech dostali první lidé v Česku 27. prosince. Od minulého týdne se do ČR distribuuje také vakcína od firmy Moderna. U obou je potřeba aplikovat dvě dávky. První dávku dostalo podle Babiše do sobotního odpoledne více než 105.000 lidí.

Přednostně jsou očkováni zdravotníci a lidé v domovech pro seniory, od soboty také lidé nad 80 let, kteří žijí mimo sociální zařízení a dostali termín pro očkování v on-line systému. Vedle zdravotníků, zejména těch pečujících o pacienty s covidem-19, mají senioři při vakcinaci přednost, protože je koronavirus ohrožuje mnohem více než mladší generace.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner