V sobotu se začne připravovat vojenská nemocnice v Letňanech

ČTK

Vicepremiér a ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) | FOTO: ČTK

V sobotu by měla kvůli počtu lidí vyžadujících zdravotní péči s ohledem na epidemii koronaviru začít příprava prostor pro lůžka v areálu pražského výstaviště Letňany. Lůžek bude 500, výstavbu zajistí armáda, sdělil dnes ČTK vicepremiér a šéf Ústředního krizového štábu (ÚKŠ) Jan Hamáček (ČSSD). České televizi Hamáček později řekl, že armáda v Letňanech rozvine polní nemocnici ve stávajících stavbách a hangárech. Hasiči požádali o pomoc s lůžky ze zahraničí, Česko dnes vloží do evropského systému žádost o vybavení i personál.

„V sobotu by měla začít výstavba kapacit v areálu výstaviště Letňany. Kapacita 500 lůžek, výstavbu bude zajišťovat armáda,“ sdělil ČTK Hamáček. Premiér Andrej Babiš (ANO) předtím řekl, že vytváření lůžek mimo nemocnice je prvořadým úkolem. Postarají se o to krizový štáb a armáda, personální zabezpečení pak bude na ředitelích nemocnic.

Armáda rozvine v Letňanech polní nemocnici. „Budou využity stavby a hangáry, kde je zajištěno temperování, vytápění,“ řekl ČT Hamáček. Vybavení bude pocházet z armádní polní nemocnice, obsluhovat lůžka bude vojenský personál a vyčleněni k nim budou i zdravotníci z nemocnic, které mohou doplnit medici.

Hamáček nechtěl odhadovat, jak dlouho bude letňanský areál nutné využívat. „Vzhledem k tomu, jak se vyvíjí epidemie, teď těžko hovořit o ukončení. Myslím, že bude potřeba relativně dlouho,“ řekl. Paralelně se podle něj pracuje na hledání dalších záložních kapacit v hotelech, lázních a jiných objektech. „Výstavba záložních lůžek se plánuje už nějakou dobu, nejviditelnější teď budou Letňany,“ řekl. Počet lůžek se bude upravovat podle situace.

Podle Babiše stát plánuje nakoupit 3000 postelí od firmy Linet, navíc od stejné firmy 1000 lůžek pro těžké případy. Ředitel Linetu Tomáš Kolář ČTK řekl, že společnost musí lůžka teprve vyrobit, dodána by měla být v listopadu. Správa státních hmotných rezerv má 2500 lůžek a je připravena k jejich rychlému vyskladnění a dovozu na místo určení, uvedl předseda správy Pavel Švagr

Hasičský záchranný sbor podle Hamáčka využil evropský mechanismus civilní ochrany a požádal o lůžka ze zahraničí. „My dnes vložíme do evropského systému žádost o kapacity, tedy jak o vybavení, tak personál. Bude záviset na jednotlivých členských státech unie, jak se k tomu postaví. To je další zdroj, který zajišťujeme,“ uvedl.

Hamáček ve středu po jednání krizového štábu řekl, že hasiči a armáda společně s hejtmany vybírají záložní objekty a příslušný personál k zajištění až 10.000 lůžek. Podle ministra zdravotnictví Romana Prymuly (za ANO) mají být lůžka vyčleněna pro pacienty s covidem-19, urgentní medicínu a neodkladnou péči. „Ministr zdravotnictví hovořil o potřebě zdvojnásobení kapacit, to je přibližně 14.000, 15.000 lůžek,“ řekl dnes Hamáček.

Podle Prymulova pondělního vyjádření by mělo v nemocnicích personálně oslabených kvůli epidemii koronaviru pomáhat až 2400 mediků čtvrtých a pátých ročníků a studenti absolventských ročníků dalších profesí, například budoucí farmaceuti či zubaři. Studenti mají pomoct zdravotnictví oslabenému nemocností lékařů a sester i zavřením prvních stupňů základních škol.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner