V Zrcadlové kapli Klementina budou vystaveny vzácné rukopisy

Fragment latinského překladu Dalimilovy kroniky (Michal Maňas, CC BY 3.0)

Fragment latinského překladu Dalimilovy kroniky | FOTO: Michal Maňas, CC BY 3.0

V Zrcadlové kapli Klementina v Praze budou ode dneška do neděle vystaveny vzácné rukopisy ze sbírek Národní knihovny ČR. V rámci výstavy Kniha a závoj zde bude k vidění 18 vzácných originálů. Řada z nich byla dlouhá léta zavřena v trezorech a nyní se na krátkou dobu ukáže veřejnosti. Mezi vystavenými exponáty budou mimo jiné Velislavova bible a latinský zlomek Dalimilovy kroniky.

Vystavení nejvzácnějších rukopisů, které má Národní knihovna ve svých fondech, bude vrcholem výstavy Kniha a závoj, prostřednictvím které si Národní knihovna připomíná 1100 let od mučednické smrti svaté Ludmily.

Křest Týdeníku FORUM (Jan Šibík / FORUM 24)

Z rukopisu latinského překladu Dalimilovy kroniky, který pravděpodobně vznikl na objednávku Jana Lucemburského nebo Karla IV, se dochovala zhruba desetina – 24 pergamenových stran s bohatými iluminacemi. Zlomek tak dokládá, že nejstarší česká kronika byla přeložena i do latiny.

V expozici nebude chybět ani obrazová Velislavova bible, která je často přirovnávána ke středověkému komiksu. Bible vznikla kolem roku 1340 a je považována za nejobsáhlejší obrazový rukopis ve střední Evropě. Z původních 200 listů se jich dochovalo 178 a vedle scén ze Starého a Nového zákona jsou na nich zobrazeny i střípky z každodenního života tehdejší společnosti. Rukopis je díky tomu zdrojem poznání života či módy 14. století.

Ve všech dokumentech se objevuje svatá Ludmila, a to v různých kontextech, které mapují její život i rozvoj jejího kultu. Od poloviny prosince je též v Galerii Klementinum výstava Kniha a závoj, kde se nachází 39 originálů se svatoludmilskou tematikou. Zde je výstava otevřena až do 30. ledna.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]