Vakcinační centrum v Č. Budějovicích zahájilo zkušební provoz

twitter AČR

Ilustrační foto | FOTO: twitter AČR

Českobudějovické velkokapacitní vakcinační centrum dnes zahájilo zkušební provoz. Vakcínu proti koronaviru v pavilonu Výstaviště, kde centrum vzniklo, dostalo pět desítek jihočeských záchranářů. Testovací provoz má simulovat reálnou situaci a ověřit například to, kolik času zabere odbavení jednoho člověka, který se k očkování dostaví.

„Průměrný čas, který zde jedinec stráví, se pohybuje kolem 45 minut. Ten průchod je podobný koridorům na letišti. Na začátek každý musí k registraci, kde vyplní dotazník. Pokud bude zdravotně v pořádku, pokračuje k očkování a následně do čekárny, kde by měl každý setrvat 30 minut,“ řekl novinářům Michal Šnorek, ředitel českobudějovické nemocnice, která se na vzniku očkovacího centra podílela.

archiv

Jihočeský kraj předpokládá, že zkušební provoz vakcinačních center do konce týdnu spustí například i v Písku a v Táboře. Projekt počítá s tím, že velkokapacitní zázemí pro očkování bude v každém ze sedmi okresních měst. V době největšího náporu by každé centrum mělo zvládnout podat vakcínu stovkám lidí denně. Podle odhadů by ostrý provoz pro veřejnost ve vakcinačních centrech na jihu Čech mohl začít v únoru. V českých Budějovicích to však bude už zřejmě v tomto týdnu.

Očkování proti koronaviru zatím podstupovali hlavně zdravotníci nebo klienti a zaměstnanci domovů pro seniory. Nyní přicházejí na řadu i lidé nad 80 let poté, když se zaregistrují. Očkování mají nyní na starosti jihočeské nemocnice.

Podle hejtmana Martina Kuby je však logické, že vyšší počet zájemců o vakcínu musí odbavovat očkovací centra. „Nemocnice prostě nejsou schopny kapacitně i prostorově vytvořit prostředí, kde se bude očkovat několik stovek seniorů. A je třeba počítat s tím, že na jaře musíme (s očkováním) zásadně zrychlovat,“ řekl.

V jižních Čechách se od začátku pandemie loni na jaře prokázala nemoc u 49.261 lidí. Vyléčených je 41.035. Od loňského března v souvislosti s nemocí covid-19 zemřelo v kraji 780 lidí.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner