Ve Varšavě protestovaly tisíce soudců proti novému disciplinárnímu zákonu

ČT

Proti zákonu o reformě soudnictví protestovaly v lednu ve Varšavě v obavě o nezávislost soudů tisíce polských soudců. | FOTO: ČT

Ve Varšavě protestovali soudci, právníci i advokáti proti novému disciplinárnímu zákonu. Podle odpůrců má postihovat soudce, kteří se odmítají podřídit vládní reformě justice. Sporná norma prošla v prosinci Sejmem a míří do Senátu. Kritiky se zákon dočkal znovu i z Bruselu. Evropská komise vede s Polskem kvůli reformě soudnictví spor už několik let.

Bezprostředním důvodem pochodu se stal zákon, který minulý měsíc přijali polští poslanci hlasy vládní většiny. Umožňuje postihnout soudce, kteří se stavějí proti kontroverzní soudní reformě prosazované konzervativní vládou. Polský kabinet kritiku odmítá a tvrdí, že zákon má zabránit chaosu v justici.

„Je to ten nejostudnější zákon za poslední roky. Je zjevně v rozporu s ústavou i právem Evropské unie. Likviduje nezávislost soudů a soudců. Nemá ale smysl přesvědčovat autory zákona, protože dobře vědí, o co jde. Nezbývá než doufat, že našeho protestu si všimne Polsko a Evropa,“ poznamenal další z demonstrujících soudců.

Opozice chce zákon zdržet v horní komoře, kde má těsnou většinu. „(Senát) bude dbát o nenarušitelnou ústavní zásadu spolupráce, ale také o vzájemnou nezávislost soudní, výkonné a zákonodárné moci,“ slíbil maršálek Senátu Tomasz Grodzki.

(ct24.ceskatelevize.cz)

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner