Viceadmirál Maguire nastupuje do funkce šéfa amerických rozvědek

Joseph Maguire (YT)

Joseph Maguire | FOTO: YT

Dosavadní ředitel americké protiteroristické ústředny Joseph Maguire dnes nastupuje do funkce šéfa amerických tajných služeb (DNI), kterou po dvouapůlletém působení v čele amerického civilního a vojenského špionážního aparátu uvolňuje Dan Coats. Viceadmirál Maguire si jako ředitel Národního protiteroristického střediska (NCTC) vydobyl uznání zpravodajské komunity jako zkušený stratég, který se nebude bát říkat prezidentovi pravdu, napsal server Politico.

Coats neodchází úplně v dobrém, s Trumpem měl spory kvůli rozsahu ruského vměšování do amerických voleb, hodnocení severokorejské jaderné strategie nebo působení teroristické sítě Islámský stát. Nahradit v čele DNI ho měl původně republikánský kongresman John Ratcliffe, který se ale kandidatury počátkem srpna vzdal.

Proč si Trump vybral Maguirea, není americkým komentátorům zcela jasné. Sedmašedesátiletý rodák z New Yorku, který se prý s Trumpem donedávna osobně neznal, věnoval většinu aktivní kariéry armádě, do čela protiteroristické ústředny NCTC ho prezident jmenoval teprve loni v prosinci.

Špionážní experti ale jeho jmenování podle listu The Washington Post přijali s úlevou, protože Maguire má zkušenosti s řízením armádních speciálních operací a osvědčil se údajně jako odpovědný velitel. Má prý také podporu Senátu dostatečnou pro definitivní potvrzení ve funkci.

Americká média upozorňují, že nejbližším Maguireovým přítelem je admirál William McRaven, který v roce 2011 řídil smrtící misi proti vůdci Al-Káidy Usámovi bin Ládinovi. Za pozoruhodnější označují skutečnost, že McRaven patří ke kritikům prezidenta Trumpa, kterého označuje za „největší ohrožení demokracie“ v USA.

DNI zastřešuje šestnáct amerických civilních a vojenských rozvědek a koordinuje jejich činnost. Šéf DNI má status člena vlády, je podřízen přímo prezidentovi a působí rovněž jako jeho hlavní poradce v otázkách národní bezpečnosti zasahujících do sféry tajných služeb.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]