Vítězství demonstrantů v Hongkongu – komunisté stáhli návrh na vydávání podezřelých do Číny

Protest na letišti v Hongkongu (youtube)

Protest na letišti v Hongkongu | FOTO: youtube

Hongkongská vláda stáhla návrh zákona, který by umožňoval vydávat podezřelé z trestných činů do pevninské Číny. Lidé se kvůli této normě od června scházejí k masivním demonstracím kvůli této normě  masivní, měsíce trvající protesty. Demonstranti žádali stažení zákona, později jejich požadavky přerostly na obecnější demokratické reformy.

Demonstrace, během nichž vyšly do ulic statisíce lidí, začaly v červnu. Kritici zákona se obávali, že by norma narušila právní nezávislost Hongkongu a že podezřelí vydaní do Číny by tam mohli čelit svévolnému zadržování a nespravedlivým či politicky motivovaným procesům.

Čínští komunisté prostřednictvím správkyně Hongkongu Carrie Lamové v červnu vzkázali, že projednávání normy bylo pozastaveno, a o měsíc později o předloze prohlásili, že je to „mrtvý zákon“. Na počátku září Lamová ještě oznámila, že se rozhodla návrh zákona stáhnout. Oficiálně se tak stalo až nyní. Řekl to hongkongský ministr bezpečnosti John Lee.

Vláda tak splnila jeden z pěti požadavků demonstrantů, mezi něž patří rovněž svobodné volby či nezávislé vyšetření údajné policejní brutality při zákrocích proti protestům a propuštění zadržovaných demonstrantů.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]