Vítr, jenž se prohnal částí Evropy, má na svědomí nejméně 3 mrtvé

ČTK

Ilustrační foto | FOTO: ČTK

Nejméně tři lidské životy, včetně dítěte, má na svědomí silný vítr, který se v pondělí přehnal částí Evropy. Přinejmenším devět dalších lidí utrpělo zranění. Vítr vyvolaný tlakovou níží v Německu, v Polsku, na Slovensku a také v České republice vyvracel stromy, přičemž mnohde přerušil dodávky elektřiny a zablokoval především železniční dopravu.

Tragické neštěstí se odehrálo v Nitře na jihu Slovenska. Vichrem sražený strom tam podle sdělení policie zasáhl skupinu žáků, kteří byli na procházce. O život při tom přišel 14letý chlapec. Další dvě děti utrpěly zranění, ale jejich životy nejsou v ohrožení, byť stav jednoho z nich si vyžádal operaci.

Na jihovýchodě Polska odpoledne spadl strom na automobil, v němž jeli čtyři lidé. Jen jeden z nich vyvázl bez úhony. O život přišel řidič a dva spolujezdci skončili v nemocnici. Podobně při pádech stromů na dvě auta na jiných místech utrpěli zranění dva další lidé. Hospitalizováni museli být také dva cestující autobusu, který narazil do poryvem větru převráceného přívěsu nákladního vozu. Do bilance postižených patří i hasič, který se zranil při odstraňování vyvráceného stromu.

Značné problémy způsobil prudký vítr už v noci v celém Německu: všech 16 spolkových zemí postupně hlásilo překážející popadané stromy a polámané větve. Na mnoha místech byla kvůli tomu na čas přerušena zejména vlaková doprava. V Sasku-Anhaltsku zahynul 41letý muž, na jehož jedoucí auto spadl vyvrácený strom.

O rozsáhlém přerušení dodávek elektrického proudu informovala média především v Polsku. Bez elektřiny se tam muselo v jednu chvíli obejít až 300 000 lidí. V Česku energetická společnost ČEZ evidovala odpoledne až 42 000 odběratelů bez proudu.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner