Vláda projedná dopady stavebního zákona či výběr šéfa NÚKIB

ČTK

Premiér Andrej Babiš a ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová (oba ANO) | FOTO: ČTK

Studii hodnotící dopady návrhu stavebního zákona na úřady v Česku či nový zákon o zdravotnických prostředcích probere dnes na svém prvním zasedání po vánočních prázdninách vláda. Ministři by měli také jmenovat členy komise, která vybere nového ředitele Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) a projednat poslaneckou novelu, která má zakázat zakládání a organizování paramilitárních ozbrojených skupin k prosazování politických nebo ideologických cílů.

Studie Ministerstva vnitra o dopadech nové úpravy stavebního zákona doporučuje nepřevádět úředníky zabývající se povolováním staveb z obcí na stát. Vnitro jednorázové náklady vyčíslilo na 2,2 miliardy v minimální variantě, v maximální verzi by vyšplhaly na 32 miliard korun. K zákonu se do závěru loňského roku sešla řada kritických připomínek, důležitost rychlého prosazení nové úpravy zdůrazňovali ve svých projevech na přelomu roku premiér Andrej Babiš (ANO) i prezident Miloš Zeman.

Na programu kabinetu je i několik závěrů Nejvyššího kontrolního úřadu a vyjádření příslušných ministerstev k nim a novely zákonů o mezinárodní justiční spolupráci ve věcech trestních a o užívání státních symbolů. Vláda se bude zabývat i strategií rozvoje státního podniku Lesy ČR či tezemi hospodářské strategie ČR na roky 2020 až 2030, podle které chce země propojit vědu s průmyslem a obchodem a inspirovat se ve Skandinávii, Nizozemsku, Švýcarsku či Irsku.

Kabinet projedná i doplnění vládní Rady pro výzkum, vývoj a inovace (RVVI) či plán činnosti Správy úložišť radioaktivních odpadů. Podle dokumentu by příprava hlubinného úložiště jaderného odpadu v Česku měla od letoška do roku 2022 stát 1,7 miliardy korun.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner