Vláda projedná nouzový stav i změny v systému PES

repro ČT

Vládní tisková konference | FOTO: repro ČT

Vláda projedná další návrh na prodloužení nouzového stavu kvůli epidemii covidu-19 a pravděpodobně jej schválí. Podle premiéra Andreje Babiše (ANO) by se měl nouzový stav prodloužit o dalších 30 dní, tedy do 21. února. Ministři by měli projednat i změny v systému opatření podle protiepidemického systému PES. Zřejmě povolí prodej některého zboží, který je v aktuálním pátém stupni protiepidemického systému (PES) zakázaný.

Babiš v neděli oznámil, že od úterý se v případě vládního souhlasu otevřou papírnictví, obchody s oblečením a obuví pro děti a prodejny se spodním prádlem. Další úpravu opatření proti šíření koronaviru zatím premiér nepředpokládá s ohledem na vysoký počet hospitalizovaných. Vicepremiér pro ekonomiku Karel Havlíček (za ANO) v televizi Prima řekl, že o přesunu do čtvrtého stupně PES by vláda jednala případně ve středu, pokud se trend klesajícího počtu nakažených udrží.

Nouzový stav v Česku platí od 5. října, aktuálně do pátku 22. ledna. Sněmovna jej naposledy prodloužila 22. prosince, kdy schválila vládou požadovaných 30 dní. O nové vládní žádosti by poslanci mohli rozhodnout 21. ledna.

Kabinet má na programu návrh zákona o vzniku panevropského osobního penzijního produktu. Ten by měl být další daňově podporovanou alternativou spoření na důchod, což vyžaduje směrnice EU.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner