Vláda projedná podrobná pravidla očkování. Podle opozice pozdě

facebook úřadu vlády

Vláda v čele s premiérem Andrejem Babišem | FOTO: facebook úřadu vlády

Po úpravách, které vyplynuly z diskuse s kraji a dalšími aktéry plánované vakcinace proti covidu-19, projedná vláda ve středu metodiku očkování, jak ji připravilo ministerstvo zdravotnictví. Vláda čelí kritice, že s materiálem přišla pozdě, podle opozice není jasné kdo, kdy a kde bude moct být vakcinován. V zimních měsících ale současně výrobci neposkytnou tolik vakcín, aby bylo možné očkovat plošně i neprioritní skupiny. Tématem se ve středu bude zřejmě na svém pravidelném zasedání zabývat i Ústřední krizový štáb.

Kabinet měl původně jednat od 07:00, úřad vlády ale v úterý pozdě večer oznámil, že se jednání přesouvá na odpoledne.

ČTK

Do víkendu bylo očkováno zhruba 40.000 lidí. Až bude dost vakcíny, bude to podle ministra zdravotnictví Jana Blatného (za ANO) až 100.000 lidí denně. Nyní Česko ve srovnání na 100.000 obyvatel očkuje méně než Německo (0,57) a Polsko (0,50) a více než Slovensko (0,36) a Rakousko (0,06).

Zrychlení současného tempa očkování je podle Blatného podstatou právě dokončovaného metodického pokynu. Nyní se očkuje zejména v nemocnicích, kde vakcínu dostávají zdravotníci nebo záchranáři, a v domovech pro seniory. V připomínkách ministerstvo řešilo požadavky různých skupin na prioritní očkování, řada dalších připomínek se podle Blatného týkala ekonomické oblasti, zejména provozu velkokapacitních center nebo IT.

Hejtmani v úterý zveřejnili výhrady k centrálnímu registračnímu systému očkování. Některé kraje zatím od vlády nedostaly přístupové klíče do systému nebo se jim s nimi nepodařilo přihlásit. Podle hejtmanů dává metodika očkování krajům značnou volnost v tom, koho při vakcinaci upřednostní. Systém se má otevřít v pátek pro lidi starší 80 let.

Inspiraci pro organizaci vakcinace hledá Česko i v Izraeli, který už naočkoval zhruba pětinu populace. Z jednání mezi českými a izraelskými experty vyplynulo, že by pomohlo více elektronizace a zvát k očkování by lidi mohly zdravotní pojišťovny.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner