Vláda schválila pomoc podnikatelům, řeší další lůžka i personál

archiv

Koronavirus – ilustrační foto | FOTO: archiv

Vláda dnes schválila sérii podpůrných programů, které mají pomoci uzavřeným nebo omezeným provozům překonat krizi způsobenou opatřeními proti epidemii koronaviru. Stát ve spolupráci s kraji v současné době v první řadě řeší, jak při enormním nárůstu počtu nakažených a hospitalizovaných zajistit dostatek speciálních lůžek pro pacienty s covidem, urgentní medicínu a neodkladnou péči, kterých od jara setrvale ubývá stejně jako personálu. V celé zemi dnes zůstaly zavřené školy s výjimkou mateřských, speciálních a těch, které slouží pro rodiče zdravotníků a dalších klíčových profesí. V úterý přibylo podruhé od začátku epidemie více než osm tisíc prokázaných případů nemoci covid-19.

Kabinet prodloužil poskytování příspěvku A z programu na podporu zaměstnanosti Antivirus do konce roku. Znamená to, že firmám, které musely zavřít, stát proplatí celé mzdy s odvody až do 50.000 korun. Ministerstvo financí rozhodlo, že odloží podnikatelům ze zasažených odvětví všechny úhrady DPH, daně z příjmu a silniční daně ode dneška do konce roku. Zájezdoví autobusoví dopravci dostanou na pokrytí ztrát od státu od začátku nouzového stavu do konce června až miliardu korun. Kompenzace budou vypláceny za sedačku a den.

Podnikatelé, kterým vláda nařídila zavření nebo omezení provozu, budou moci žádat o příspěvek na komerční nájem za třetí čtvrtletí. Ministerstvo průmyslu a obchodu v říjnu vyhlásí výzvu na pokračování programu COVID nájemné. Podnikatelům přispěje 50 procent na komerční nájem do výše deseti milionů korun za červenec, srpen a září. Na rozdíl od první výzvy nebude žádost podmíněna poskytnutou slevou pronajímatele. Na program je vyčleněno 1,2 miliardy korun. Podpora není plošná, žádat o ni budou moci firmy a podnikatelé z nejvíce zasažených odvětví.

V rámci programu COVID kultura budou mít na podporu nárok i výkonní umělci a odborné technické profese z oblasti hudby, divadla a tance, kteří jsou živnostníky a nemají žádný hlavní zaměstnanecký poměr. Získat mohou jednorázový příspěvek 60.000 korun. Kluby a pořadatelé sportovních akcí budou moci zase žádat o dotace v pokračování programu COVID sport. V programu je připraveno 500 milionů korun.

archiv

Volných kapacit v nemocnicích podle dat statistiků setrvale ubývá od jara. Toto pondělí bylo k dispozici 23 procent lůžek na jednotkách intenzivní péče a ARO, zhruba 32 procent lůžek s kyslíkem a 50 procent s plicními ventilátory. Dostupných je také přes 85 procent lékařů intenzivní péče a 89 procent sester. Od dubna se snížil celkový počet lůžek i personálu. Vyplývá to z dat, která sbírá Ústav zdravotnických informací a statistiky od poloviny dubna. Z neveřejné predikce ústavu vyplývá, že na konci října budou kapacity nemocnic v Česku vyčerpány i v případě, že se vyplní nejoptimističtější scénář vývoje epidemie koronaviru.

Zajištění dostatečného počtu lůžek pro nejtěžší pacienty je prioritou i pro Ústřední krizový štáb. Hasiči a armáda společně s hejtmany vybírají záložní objekty a příslušný personál k zajištění až 10.000 lůžek, řekl dnes předseda štábu vicepremiér Jan Hamáček (ČSSD). Pomáhat budou v nemocnicích i medici.

O děti zdravotníků, příslušníků dalších složek integrovaného záchranného systému a dalších profesí důležitých pro chod státu se při uzavření škol starají v každém kraji desítky vybraných škol. Zatím o tuto službu nebyl velký zájem, větší čekají provozovatelé až v dalších dnech.

Ministr zdravotnictví Roman Prymula (za ANO) si je vědom toho, že je třeba dodržet přislíbený termín návratu dětí z prvního stupně do základních škol, tedy pondělí 2. listopadu. Ministr školství Robert Plaga (za ANO) však v úterý večer připustil, že pokud by se situace nelepšila, děti se do škol vrátit nemusí. Česká televize v reakci na zavedení distanční výuky vrací od čtvrtka do svého vysílání vzdělávací pořad pro žáky prvního stupně základních škol UčíTelka.

Ode dneška jsou v Česku jako opatření proti koronaviru uzavřeny vedle škol také restaurace, bary a kluby, jídlo si lidé mohou koupit pouze ve výdejových okéncích. Shromažďovat se lidé mohou maximálně v počtu šesti. Nesmí se pít alkohol na veřejně přístupných místech. Zakázány jsou až na výjimky všechny sportovní a kulturní akce, uzavřeny jsou bazény, posilovny, zoologické zahrady, muzea nebo památky.

Česko je od 5. října v nouzovém stavu. V úterý přibylo v zemi 8325 prokázaných případů nemoci covid-19. Je to druhý nejvyšší denní nárůst po pátečním rekordu, který byl ještě o 292 případů vyšší. V nemocnicích bylo s koronavirem přes 2500 pacientů. Od začátku epidemie se novým typem koronaviru infikovalo skoro 130.000 lidí, z toho téměř 59.000 od začátku října. Víc než 1100 lidí s covidem dosud zemřelo.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner