Vláda uvolnila 20 milionů korun pro potravinové banky

ČTK

Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) na schůzi poslanecké sněmovny | FOTO: ČTK

Vláda uvolnila z rozpočtové rezervy 20 milionů korun pro potravinové banky, které za peníze nakoupí jídlo pro chudé lidi. Na twitteru o tom při dnešním zasedání kabinetu informovala ministryně financí Alena Schillerová (za ANO). Podle ministerstva zemědělství peníze pokryjí náklady, které bankám v posledních měsících vznikly. V sobotu se v obchodech uskuteční podzimní kolo potravinové sbírky. Celkem tak tyto organizace letos dostanou 95 milionů korun, což je zhruba o 21 milionů méně než loni.

„Uvolňujeme z vládní rozpočtové rezervy 20 milionů korun, abychom pomohli potravinovým bankám. Právě jsme o tom rozhodli na vládě. V potravinových bankách tak bude i nadále dostatek jídla pro ty nejohroženější, jako jsou senioři, matky samoživitelky nebo lidé bez domova,“ uvedla ministryně.

„Potravinové banky a další organizace mají v souvislosti s pandemií koronaviru zvýšené náklady na distribuci potravin, které jim chceme alespoň částečně kompenzovat. Například jen v souvislosti s uzavřením škol zachránily a následně rozdaly lidem v nouzi 330 tun potravin ze školních programů Mléko do škol a Ovoce a zelenina do škol,“ uvedl ministr zemědělství Miroslav Toman (ČSSD).

Premiér Andrej Babiš (ANO) ve středu řekl, že dostal dopis od předsedy České federace potravinových bank. Je podle něj problém, že kvůli epidemii koronaviru se na jaře neuskutečnila potravinová sbírka. „Takže jim skutečně chybí to zboží, chybí jim asi 500 tun trvanlivých potravin. Jsou to velice důležité potraviny pro charitativní organizace, pro matky samoživitelky, pro lidi, kteří to skutečně potřebují,“ uvedl premiér.

Sbírku potravin podle webu projektu organizují ve všech krajích potravinové banky a Česká federace potravinových bank ve spolupráci se Svazem obchodu a cestovního ruchu a Asociací společenské odpovědnosti. Podílí se na něm také Charita ČR, Armáda spásy, Naděje a Slezská diakonie. Do sbírky se zapojí vybrané prodejny obchodních řetězců Albert, Billa, dm drogerie markt, Globus, Kaufland, Lidl, Makro, Rossmann, Tesco a e-shopy Rohlik.cz a iTesco.

Lidé v obchodě, jejichž seznam naleznou na webu projektu, nakoupí trvanlivé potraviny nebo drogerii a za pokladnami je darují dobrovolníkům v zelených zástěrách s logem sbírky. Ti je poté převezou do potravinových bank.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner