Vláda Zemanovi navrhla, aby jmenoval druhou generálku

Ministr obrany Lubomír Metnar (za ANO)  (ČTK)

Ministr obrany Lubomír Metnar (za ANO) | FOTO: ČTK

Armáda by měla získat druhou generálku. Vláda dnes schválila návrh na jmenování rektorky Univerzity obrany plukovnice Zuzany Kročové do hodnosti brigádní generálky. Kabinet odsouhlasil také návrh na jmenování dalších deseti generálů. Pokud prezident Miloš Zeman vládní doporučení odsouhlasí, povýšeni budou k 8. květnu. ČTK to dnes sdělil Jakub Fajnor z tiskového oddělení ministerstva obrany.

Návrh vládě předložil ministr obrany Lubomír Metnar (za ANO). „Přestože je většina pozornosti věnována pomoci armády v opatřeních proti covidu-19, nebylo možné opomenout tradiční a významnou událost, jmenování nových generálů,“ uvedl. „Všichni nově jmenovaní i povýšení generálové si uznání zaslouží, protože dlouhodobě prokazují, že patří k nejlepším vojákům z povolání, které ozbrojené síly České republiky mají,“ dodal ministr.

Do hodnosti generálporučíka navrhl povýšit vojenského představitele ČR při NATO a EU v Bruselu generálmajora Jaromíra Alana a náčelníka Vojenské kanceláře prezidenta republiky generálmajora Jana Kašeho.

Do hodnosti generálmajora bude za předpokladu souhlasu prezidenta jmenován ředitel sekce plánování schopností ministerstva obrany brigádní generál Miloslav Lafek.

Brigádní generálkou by se mohla stát Kročová, byla by tak teprve druhou generálkou české armády. Jedinou zatím je Lenka Šmerdová, kterou Zeman jmenoval před čtyřmi lety.

Na pozice brigádních generálů jsou také navrženi velitel 7. mechanizované brigády Petr Svoboda, velitel 4. brigády rychlého nasazení Josef Trojánek, náčelník štábu Velitelství pro operace Václav Vlček a zástupce ředitele Vojenského zpravodajství Václav Žid. Jmenován do této hodnosti by mohl být i zástupce velitele Mnohonárodní divize severovýchod v Monsu Pavel Lipka, kterému Zeman hodnost brigádního generála propůjčil loni v létě před nástupem do alianční funkce.

Metnar zároveň navrhl na hodnost brigádního generála ve výslužbě Miroslava Zavorala, ředitele Ústřední vojenské nemocnice, a Zbyňka Čeřovského, oba jsou nyní plukovníci ve výslužbě.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner