Vnější hranice Evropské unie se na měsíc uzavřou

Archiv F24

Ilustrační foto | FOTO: Archiv F24

Na uzavření vnějších hranic Evropské unie na 30 dní se v úterý večer shodli premiéři a prezidenti členských zemí EU. Oznámil to předseda Evropské rady Charles Michel po téměř tři hodiny trvající videokonferenci s unijními lídry věnované epidemii koronaviru. Šéfové států a vlád se podle něj rovněž dohodli, že jejich země zajistí plynulou přepravu léků a potravin přes vnitřní hranice zemí unie.

Političtí vůdci 27 zemí na úterním videosummitu podpořili návrh komise, podle něhož budou moci po dobu 30 dnů cestovat cizinci přes vnější hranice EU jen v nejnutnějších případech. Příslušné kroky by země měly spustit na vnějších hranicích bloku co nejdříve, podotkl Michel.

Zákaz se nebude vztahovat na cizince s dlouhodobým pobytem v unii či rodinné příslušníky občanů členských zemí. Výjimku budou mít například řidiči přepravující zboží, lékaři, výzkumní pracovníci či diplomaté.

„Chceme postupovat společně, chceme dosáhnout stejných cílů. Chceme společně odvrátit tuto hrozbu, chceme zpomalit tento virus,“ řekl na tiskové konferenci šéf unijních summitů Michel.

Podle předsedkyně EK Ursuly von der Leyenové se nyní nepřipojilo Irsko s odůvodněním, že nechce omezit provoz na hranici s Británií, která zatím k žádným opatřením nesáhla.

Lídři unijních zemí rovněž souhlasili s doporučeními týkajícími se uzavírání vnitřních hranic, k němuž sáhly některé země včetně Česka.

„Musíme zajistit přeshraniční transport léků, potravin a zboží a naši občané musí mít možnost dostat se do svých domovských zemí,“ popsal po jednání všeobecně odsouhlasené zásady Michel.

Na řadě hraničních přechodů se kvůli zdlouhavým kontrolám tvoří mnohahodinové kolony kamionů. Podle von der Leyenové politici podpořili návrh na vytvoření „rychlých pruhů“, které by v rámci hraničních kontrol byly k dispozici pro léky a další prioritní náklad.

Političtí vůdci se také domluvili, že na dálku budou kvůli koronaviru jednat i v dalších týdnech. Podle Michela se prostřednictvím videopřenosu uskuteční také na příští čtvrtek naplánovaný řádný březnový summit EU.

Unijní lídři přitom mohou podle smluv přijímat závazná rozhodnutí pouze na vrcholných schůzkách s osobní účastí. Podle diplomatů však vzhledem k mimořádné situaci uvažují unijní země o změně pravidel, o níž by měli diskutovat velvyslanci členských států na středeční schůzce.

Unijní prezidenti a premiéři podle von der Leyenové rovněž jednomyslně podpořili návrhy EK na uvolnění pravidel pro státní pomoc a fiskálních zásad, které mají zmírnit dopad koronavirové pandemie na nejzasaženější hospodářská odvětví.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner