Vojenský speciál přistál v Číně, přiveze 150.000 rychlotestů

archiv

Ilustrační foto | FOTO: archiv

Vojenský speciál, který odletěl do Číny pro 150 tisíc rychlotestů na nový typ koronaviru, přistál v Šen-čenu. Materiál se nyní nakládá, sdělil na Twitteru ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD). Letadlo by se mělo vrátit zpět do Česka ve středu.

Stroj odletěl do Číny v pondělí ráno z kbelského vojenského letiště, mezipřistání měl v ruském Novosibirsku. Premiér Andrej Babiš (ANO) o víkendu uvedl, že testy jsou určeny pro rychlou diagnostiku osob, které mají příznaky respiračního onemocnění a je u nich podezření na nákazu koronavirem. Výsledky testů jsou k dispozici do 29 minut.

Armáda do Číny vypravila Airbus 319. Po návratu bude stroj a dovezený materiál dezinfikován, zdravotnický materiál pak rozvezen do distribučních stanovišť.

Česko v Číně nakupuje i další materiál potřebný pro boj proti nákaze koronaviru. Dovézt chce roušky a respirátory, kterých je nedostatek, i další testy. Z Číny by je měla přivézt letadla přepravce Smartwings. Babiš v pondělí řekl, že letadla by měla odletět dnes a ve středu. Do ČR by měla dopravit mimo jiné dar od skupiny PPF nejbohatšího Čecha Petra Kellnera nebo objednávky Ministerstva vnitra.

Vojenští piloti do Číny letěli již na začátku března. Tehdy do země přepravili českou humanitární pomoc pro boj proti koronaviru. Čína byla zpočátku nejhůře postiženou zemí, nyní se ohnisko nákazy přesunulo do Evropy.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner