Vojtěch: Prudký nárůst počtu případů není druhá vlna epidemie

archiv

Koronavirus - ilustrační foto | FOTO: archiv

Aktuální nárůst počtu případů covid-19 není z pohledu ministerstva zdravotnictví druhou vlnou epidemie šíření nového koronaviru. Může za to hlavně nárůst počtu nových případů v těžební firmě OKD. V dnešním diskusním pořadu Partie na CNN Prima News to řekl ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (ANO). V tom se s ním shodl i jeho partner v diskusi místopředseda sněmovního výboru pro zdravotnictví Bohuslav Svoboda (ODS).

„Není to druhá vlna z našeho pohledu. Protože my teď provádíme poměrně masivní testování v tom nejpostiženějším regionu, a to je Karvinsko a to stále tak trvá,“ řekl Vojtěch. „Týká se to hlavně OKD a to jsou hlavně ty záchyty, které tvoří vlastně ten masivní nárůst. Jenom na Karvinsku je to 122 nových případů, za včerejšek,“ dodal ministr.

Podle dnešních čísel z webu ministerstva zdravotnictví se podíl nově potvrzených případů nemoci covid-19 na počtu testů se v sobotu oproti pátku zhruba ztrojnásobil na 13,96 procenta. Je tak nejvyšší od 10. března, kdy se v Česku začínal šířit koronavirus. Počet provedených testů v sobotu klesl ve srovnání s pátečními více než 4300 testy asi o polovinu na 1862. Naproti tomu množství nových případů nákazy stouplo o více než polovinu na 260, což byl největší denní nárůst od 8. dubna.

Ministr Vojtěch také řekl, že plánované celorepublikové rozvolňování přijatých opatření od 1. července se nebude týkat Karvinska. „Do jisté míry plánujeme, že ta opatření se budou zpřísňovat,“ uvedl. Bude se to týkat hromadných akcí, například sportovních nebo kulturních, kde chce ministerstvo stanovit horní hranici účasti maximálně na 100 lidí, zatímco v celé ČR to je 1000 osob. Limit na Karvinsku by se tak měl snížit z nynějších 500 osob u akcí konaných uvnitř budov i venku.

Ministr poznamenal, že nárůst je i v dalších oblastech, ale jde o přírůstky v rozsahu deseti či 15 případů, takže se podle něj nedá hovořit o nějaké eskalaci. „Není to otázka plošného nárůstu v rámci celé republiky,“ podotkl. Poukázal na to, že třeba počet případů v Praze klesá.

„Já se domnívám , že je to normální vývoj, který se dal čekat,“ řekl místopředseda zdravotnického výboru Sněmovny Svoboda. Také podle něj nejde o druhou vlnu.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner