(ct24.ceskatelevize.cz) Úřad ukrajinského prezidenta potvrdil, že probíhá jednání o výměně vězňů mezi Ukrajinou a Ruskem. Mluvčí úřadu však nepotvrdila informace, že rozhovory skončily a že věznění Ukrajinci letí domů. Ukrajinský prokurátor dříve uvedl, že výměna se týká námořníků zajatých loni v listopadu u Kerčského průlivu za nezákonné překročení ruských hranic a režiséra Oleha Sencova, odsouzeného za údajný terorismus na anektovaném Krymu.

Podle informací BBC se příbuzní vyměněných ukrajinců shromáždili na letišti v ukrajinské metropoli.

O možné výměně Sencova se spekulovalo poté, co ruská média ve čtvrtek informovala, že byl z vězení ve městě Labytnangi za polárním kruhem převezen do Moskvy. Deník Vedomosti dal informaci o přemístění Sencova do moskevské věznice do souvislosti se středečním rozhodnutím kyjevského soudu podmínečně propustit z vazby novináře Kyryla Vyšynského.

Šéfredaktor agentury RIA Novosti Ukrajina je obviněn z vlastizrady spáchané v zájmu Ruska a hrozí mu za to až 15 let vězení. Ze soudní síně ale mohl odejít domů.

Sencov a námořníci podle sdělení agentury Reuters umístěného na sociální síti jsou na cestě do vlasti. Agentuře se zatím nepodařilo s mluvčím ukrajinského generálního prokurátora spojit.

Revue Forum Banner
FORUM 24 MONITOR
Další články autora