Výstavbou jaderného zdroje se bude ve středu zabývat i tripartita

Jaderná elektrárna Dukovany (ČTK)

Jaderná elektrárna Dukovany | FOTO: ČTK

Výstavbou nového jaderného zdroje v Dukovanech se ve středu ráno bude zabývat také tripartita. Odpoledne pak bude následovat jednání předsedů sněmovních politických stran. ČTK to dnes odpoledne řekl vicepremiér a ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO). Už dříve během dne uvedl, že cílem je výběrové řízení neoddalovat.

„Na tripartitě bude předpokládám diskuse o jízdním řádu, o tom, jak se to teď dál bude vyvíjet s tendrem. A zřejmě i před tím jednáním s jednotlivými politickými předsedy chtějí její zástupci, předpokládám, říct svůj názor,“ řekl Havlíček.

FORUM 24 (archiv)

Ministr dnes dále uvedl, že finální rozhodnutí o podobě tendru na stavbu nového bloku dukovanské elektrárny na středečním jednání předsedů sněmovních politických stran nepadne. Řešit se podle něj budou ekonomické a bezpečnostní otázky plánované zakázky. Část opozice dlouhodobě kritizuje případnou účast ruských a čínských firem ve výběrovém řízení.

Už dříve Havlíček mluvil o čtyřech variantách, jak by se výběr dodavatele mohl řešit. Podle něj mezi ně patří scénář, kdy bude pozváno do tendru všech pět aktuálních zájemců, druhou variantou je pozvat tři zájemce bez Ruska a Číny. Další variantou je pak takzvaný model 3+2, kde by se Rusko a Čína mohly zúčastnit v dodavatelských konsorciích, ale nebyly by vůdčí, a zbylí členové by byli z Evropské unie a NATO. Čtvrtou variantou je odložení výběrového řízení až po letošních sněmovních volbách. Sám Havlíček před Vánoci označil za nejpřijatelnější model 3+2.

Po jednání Stálého výboru pro jadernou energetiku na začátku prosince ale Havlíček uvedl, že nejdříve se uskuteční jednání šéfů stran, protože jde o projekt daleko přesahující jedno volební období.

Model financování nového jaderného bloku v Dukovanech na Třebíčsku zhruba za šest miliard eur (přibližně 162 miliard korun) schválila česká vláda loni. Stát a ČEZ uzavřely smlouvy k plánovanému novému dukovanskému bloku na konci loňského července. Havlíček a Beneš podepsali vedle zastřešující dohody také smlouvu, která definuje územní povolení k umístění stavby a stanovuje termíny výběru dodavatele stavby. Beneš tehdy řekl, že pořadí uchazečů o stavbu nového bloku by firma ráda měla na konci roku 2022. Na výstavbě by se stát měl podílet 70 procenty, zbylých 30 procent by měl zaplatit ČEZ.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]