Washington: Čína nedodržela své obchodní přísliby, jednání pokračují

Čína. Ilustrační obrázek (Profimedia)

Čína. Ilustrační obrázek | FOTO: Profimedia

Čína ustoupila od svých příslibů v obchodním jednání. To přimělo o víkendu amerického prezidenta Donalda Trumpa pohrozit dalšími cly. Washington je však stále ochoten pokračovat v jednání, pokud Číňané změní svůj postoj. Řekl to novinářům americký obchodní zmocněnec Robert Lighthizer.

„Zhruba v průběhu minulého týdne jsme viděli porušení slibů daných Čínou,“ řekl Lighthizer. Čína podle něj ustoupila od konkrétních závazků, což by vedlo k podstatným změnám v textu dohody. „To je z našeho pohledu nepřijatelné,“ dodal. Jednání sice zatím nebyla přerušena, od pátku však vstoupí v platnost vyšší cla.

Čínská delegace by ve čtvrtek a v pátek měla ve Washingtonu pokračovat v jednání o obchodní dohodě. Lighthizer očekává, že za čínskou stranu dorazí i nejvyšší vyjednavač, vicepremiér Liou Che. Nicméně agentura AP upozornila, že jednání začnou o den později, než bylo původně naplánováno.

Trump chce dohodu s výraznými strukturálními změnami. V tuto chvíli však podle Lighthizera obě strany nic podobného nemají. Čína ustoupila od některých závazků, na kterých se strany dohodly zhruba minulý týden, a to přimělo Trumpa v neděli zveřejnit tweet, ve kterém slíbil zvýšení cel do konce tohoto týdne.

Ministr financí Steven Mnuchin, který se setkání s novináři rovněž zúčastnil, dodal, že by bylo nešťastné, pokud by obě strany, největší ekonomiky světa, nedokázaly uzavřít dohodu, a doufají, že uzavřou dohodu do konce týdne. Pokud uslyší od Číňanů tento týden něco jiného, oznámí to Trumpovi, dodal Mnuchin.

Trump o víkendu oznámil, že zvýší cla na čínské zboží, jehož roční hodnota dovozu do USA dosahuje 200 miliard USD (4,6 bilionu Kč) od pátku na 25 procent z nynějších deseti procent. Lighthizer dodal, že vyšší cla začnou platit v pátek v 00:01 východního času (6:01 SELČ). Trump rovněž informoval, že brzy plánuje oznámit cla 25 procent na zbývající čínský dovoz do USA.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner