Z Prahy ráno vyjel kamion záchranářů pro covidové pacienty z Brna

Ilustrační foto (AdobeStock)

Ilustrační foto | FOTO: AdobeStock

Z Prahy vyjela dnes kolem 06:30 velkokapacitní sanitka Fénix, která z Brna přiveze do hlavního města deset pacientů s covidem napojených na kyslík. Cílem je odlehčit dvojici přetížených brněnských nemocnic. Kamion zdravotníků na cestě provázejí policisté a hasiči. O zahájení převozu dnes ráno na twitteru informovala pražská záchranná služba a primátor Zdeněk Hřib (Piráti). Další pacienty přepraví z Brna do Prahy vrtulník.

„Ze základny na Kundratce před malou chvílí vyjel speciál Fénix,“ uvedli záchranáři krátce po 06:30. Kromě velkokapacitní sanitky míří do Brna i koordinační a doprovodný vůz pražské záchranné služby. Konvoj doprovázejí policisté a dvojice hasičů. Ti budou podle Hřiba pomáhat s naložením a vyložením pacientů.

Podle informací ČTK zamíří pacienti z Brna do šesti pražských nemocnic, a to do Motola, na Bulovku, do ústřední vojenské, všeobecné fakultní, vinohradské a Na Homolku. Nemocné v nejtěžším stavu přepraví do Prahy armádní vrtulníky.

Cílem přesunu je uvolnit kapacity brněnských nemocnic. V moravských krajích je epidemická situace nejhorší. Podle jihomoravského hejtmana Jana Grolicha (KDU-ČSL) je situace v kraji kritická a svou závažností přesahuje hranice kraje, což potvrzuje i plánovaný převoz pacientů.

Od začátku koronavirové epidemie loni v březnu převážely nemocnice pacienty již několikrát. Například v lednu došla lůžka JIP v Karlovarském kraji. Především z přetížené chebské nemocnice bylo nutné vozit pacienty jinam. Kapacita covidových lůžek se v lednu vyčerpala také v nemocnicích v Královéhradeckém kraji, kde bylo nejvíce zasaženo Trutnovsko. Na hraně kapacit byly počátkem roku i nemocnice ve Zlínském kraji. Koncem února pak výrazně vzrostly počty pacientů s covidem i v Plzeňském kraji.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]