Za porušování emisí firmy zaplatí více. Podíl ropných paliv v dopravě roste, tvrdí Piráti

ČTK

Předseda KSČM Vojtěch Filip a premiér Andrej Babiš | FOTO: ČTK

Dolní komora dnes schválila novelu zákona o obchodování s emisními povolenkami ve třetím čtení. Jedná se o hlavní nástroj EU pro snižování produkce skleníkových plynů v průmyslu. Nově by za přestupky při jejich nákupu i vykazování samotných emisí měly firmy zaplatit vyšší pokutu. Pro hlasovalo 153 z 167 přítomných poslanců. Návrh nyní poputuje ke schválení Senátu.

Novela nově zavádí i takzvaný modernizační fond. Z prodeje povolenek by mohl stát v příštích deseti letech obdržet asi 100 miliard korun na snižování emisí či podporu obnovitelných zdrojů. Podle Petra Třešňáka (Piráti) by měly výnosy z emisních povolenek směřovat především na podporu bezemisní železniční dopravy.

FB Janusz Konieczny

Petr Třešňák (Piráti)

 

„Nyní je značně znevýhodněna a není naplňována ani státní energetická koncepce. Podíl ropných paliv v dopravě stále roste, zatímco podíl elektrické trakce stagnuje. Koncepce přitom předpokládá znatelné snížení ropných paliv v dopravě do roku 2030, k čemuž zatím nedochází, ale náš návrh k tomu směřuje,“ uvedl opoziční poslanec.

Vedle toho se novela zákona týká i  problematiky ukončování těžby uhlí. Piráti se chtějí zaměřit především na projekty v Moravskoslezském, Karlovarském a Ústeckém regionu, kde dochází podle nich k největším poškozením životního prostředí. „Stejný návrh omezí i financování spaloven odpadů.“

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner