Na první pohled to vypadá jako vtip. Nejhlasitější český kritik EU v Evropském parlamentu chce kandidovat na post předsedy Evropské komise. Jan Zahradil (ODS) se uchazečem o tento “nejvyšší” post fakticky stane, pokud bude volebním lídrem politické frakce Evropští konzervativci a reformisté (ECR) ve volbách do Evropského parlamentu.

“Určitě budu navržen, ale předpokládám, že kandidátů bude víc,” potvrdil Zahradil redakci deníku Aktuálně.cz, který informaci přinesl.

Zahradil vzápětí vyznění článku mírnil: “Titulek je přestřelený, šéfa Evropské komise nechci – toho ať vyberou členské státy, ne Evropský parlament. Ale naše ACRE, stejně jako další evropské politické strany, chce postavit volebního lídra do EP voleb 2019. A o to zájem mám,” uvedl Zahradil na svém twitteru.

Ve frakci ECR je sdružena česká ODS s britskými konzervativci a polskou stranou Právo a spravedlnost. Po květnových volbách do EP tato frakce přijde o výraznou sílu, britské europoslance. Podle Zahradila ale také současně může posílit — například o poslance italské Ligy (dříve Ligy severu), která je vládní stranou v Itálii. A možná i o některé další, pokud se po volbách výrazněji změní rozložení sil v EP.

I kdyby se Zahradil stal volebním lídrem ECR, jeho šance, že bude nakonec zvolen předsedou Evropské komise, jsou nízké a zkušený evropský poslanec to dobře ví. Pro něj je to ale cesta, která představuje cíl: být víc vidět a veřejně prezentovat ještě víc “evropského realismu”. V době, kdy vrcholní představitelé EU typu pana Junckera vykazují nedostatek vnímání reality to nemusí být nutně na škodu.

Revue Forum Banner
FORUM 24 MONITOR
Další články autora