Zájem o očkování stoupá, podle průzkumu ho chce 58 procent lidí

Záběr z laboratoře výrobce vakcíny  (FB Pfizer)

Záběr z laboratoře výrobce vakcíny | FOTO: FB Pfizer

Očkovat proti nemoci covid-19 by se nechalo 58 procent lidí, a to hlavně kvůli strachu o zdraví svých nejbližších. Ukázal to průzkum agentury STEM/MARK pro Českou televizi. Zhruba čtvrtina oslovených by si vakcínu aplikovat nenechala většinou proto, že jí nedůvěřuje. Přibližně jedno procento respondentů už injekci dostalo. Zastánců očkování podle ČT přibylo.

Ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) označil vyšší zájem za dobrou změnu. „Je to změna k lepšímu. Blížíme se minimu 60 procent. Chtěl bych, abychom se dostali k číslu kolem 70 procent,“ řekl ministr ČT.

Vakcínu považují za vhodné řešení epidemie covidu-19 dvě třetiny dotázaných, opačný názor vyslovilo 22 procent respondentů. Každý šestý dotazovaný by vakcinaci zavedl jako povinnou. Tři z pěti účastníků výzkumu by byli ochotni se na očkování aspoň z části finančně podílet. Celou vakcínu by si zaplatilo 18 procent dotázaných. Dvě pětiny respondentů požadují, aby vakcína byla zdarma, uvedla ČT.

Přístup kabinetu Andreje Babiše (ANO) k očkování vnímá podle výsledků průzkumu pozitivně čtvrtina oslovených lidí, naopak negativně ho hodnotí skoro polovina respondentů.

Dvě třetiny dotazovaných také uvedly, že se setkaly s dezinformacemi ohledně očkování. Pětina je nezaregistrovala a pětina je nedokáže rozpoznat. Většina si myslí, že se státu nedaří dezinformace vyvracet.

Průzkum provedla agentura STEM/MARK pro Českou televizi mezi 16. a 19. lednem. Účastnilo se ho 1011 respondentů.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]