Žalobce Zeman bude zkoumat, jestli Babiš ovládá média

ČTK

Nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman | FOTO: ČTK

Nejvyšší státní zastupitelství (NSZ) se zabývá dvěma podněty k podání správní žaloby ohledně možného střetu zájmů premiéra Andreje Babiše (ANO). Shromažďuje podklady, rozhodnutí nelze očekávat v nejbližších měsících, uvedlo dnes zastupitelství na Twitteru. Věc se týká řízení původně vedeného Městským úřadem v Černošicích. Babiš čelil podezření, že stále ovládá média spadající pod Agrofert. Premiér to odmítá.

Zastupitelství na Twitteru uvedlo, že komplexní posouzení věci si vyžádá kromě shromáždění úplného spisového materiálu řadu dalších podkladů, mimo jiné oficiální překlad auditu Evropské komise. Nutná také podle něj zřejmě bude i spolupráce s evropskými orgány.

„Rozhodnutí NSZ proto nelze očekávat v horizontu nejbližších měsíců,“ uvedlo zastupitelství. Lhůta pro případné podání správní žaloby je podle zastupitelství tři roky od nabytí právní moci napadeného rozhodnutí.

„V okamžiku, kdy nejvyšší státní zástupce dospěje k závěru, zda podá, či nepodá správní žalobu, oznámí toto rozhodnutí zavčas vhodnou formou sdělovacím prostředkům,“ uvedlo zastupitelství.

Mluvčí Nejvyššího státního zastupitelství Petr Malý ČTK řekl, že podněty podala nezisková organizace Transparency International ČR a senátor Lukáš Wagenknecht (za Piráty).

Babiš čelil podezření, že stále ovládá média spadající pod holding Agrofert. Premiér se bránil, že holding v únoru 2017 vložil do svěřenského fondu. Černošický městský úřad, pod který spadají Průhonice, kde premiér žije, loni v lednu Babišovi uložil za přestupek proti zákonu o střetu zájmů pokutu 200 tisíc korun. Premiér se odvolal, krajský úřad v březnu rozhodnutí Černošic zrušil. Podle krajského úřadu byly v postupu černošických úředníků procesní i další nedostatky. Černošice v srpnu rozhodly napodruhé stejně. Krajský úřad pak řízení pravomocně zastavil loni v září.

Podnět černošickému úřadu poslala Transparency International ČR, podle ní Babiš ovládá holding Agrofert i po převedení do svěřenských fondů a vlastnictvím médií porušuje zákon. Také Wagenknecht opakovaně vystupuje proti Babišovi, kvůli holdingu Agrofert tvrdí, že je premiér ve střetu zájmů.

Babiš už dřív uvedl, že věc byla vyprovokovaná na základě udání „zkorumpované neziskovky Transparency International a udavačů z Pirátů“.

„Je to úplně nesmyslné od počátku, protože pokud v naší zemi jsme zavedli speciální zákon proti Babišovi lex Babiš a já jsem postupoval podle toho zákona, takže nemůžu mít žádný střet zájmů,“ řekl už dřív premiér. Babiš začátkem roku 2017 převedl akcie svých firem kvůli zákonu o střetu zájmů do svěřenských fondů. Podle svých kritiků se ale od holdingu Agrofert, který dříve vlastnil, neodstřihl, stále jej ovlivňuje a má zájem na jeho výsledcích.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner