Zastavte naše stíhání, žádají obvinění v kauze Bečva. Odvolávají se na novou expertízu

Uhynulé ryby z Bečvy (2020) (ČTK)

Uhynulé ryby z Bečvy (2020) | FOTO: ČTK

Společnost Energoaqua z Rožnova pod Radhoštěm a její ředitel Oldřich Havelka dnes podali návrh na zastavení svého stíhání. Vyšetřovatelé právě tuto firmu a jejího ředitele viní ze způsobení loňské ekologické havárie na řece Bečvě, při níž desítky kilometrů toku zamořily jedovaté chemikálie, které způsobily úhyn desítek tun ryb. Společnost o žádosti informovala v tiskové zprávě, v níž se zároveň odvolává na novou expertizu provedenou několika vědci.

„Společnost odeslala dnešního dne prostřednictvím svého obhájce vyšetřujícímu policejnímu orgánu a dozorujícímu státnímu zástupci expertizu vypracovanou renomovanými vědci z akademické sféry, a to konkrétně Ivanem Holoubkem, (profesor chemie a technologie ochrany prostředí, expert OSN pro problematiku znečištění životního prostředí), Blahoslavem Maršálkem, (profesor chemie a technologie ochrany prostředí, expert v oblasti čistoty vod se specializací na vodní ekotoxikologii) a Jakubem Hruškou (profesor environmentálních věd, expert v oblasti hydrochemie a biogeochemie). Tato expertiza na základě nezávislé a objektivní revize dostupných podkladů vyvrací závěry dosavadních znaleckých posudků, zejména znaleckého posudku Jiřího Klicpery, vypracovaného dle účelového zadání policejního orgánu, na jehož základě policejní orgán zahájil vůči oběma obviněným trestní stíhání,“ uvedla Energoaqua.

()

S odkazem na tuto expertizu požádala společnost i její ředitel o zastavení vedeného stíhání v kauze Bečva. Nová expertiza podle nich jednoznačně vyvrací závěry, k nimž dospěl znalec Klicpera a z nichž vychází policejní vyšetřovatelé. Podle firmy Energoaqua je důkazní situace v případu tak špatná, že prý nelze přesně určit, jaká látka loni v září ryby v Bečvě otrávila, odkud se do řeky dostala a kdo ji tam vypustil.

„Na základě stávající důkazní situace, tj. především z odebraných a analyzovaných vzorků, kterých je s ohledem na problematickou koordinaci úkonů příslušných správních orgánů bezprostředně po zjištění šetřené havárie na řece Bečvě nedostatek, nelze ani jednoznačně určit, jaká znečišťující látka či směs a v jaké koncentraci a množství způsobila kontaminaci vody v řece Bečvě, a dokonce ani na kterém místě k tomu došlo a kdo byl původcem této havárie,“ tvrdí Energoaqua. V tiskové zprávě zdůrazňuje, že ryby začaly hynout až asi 3,5 kilometru pod „její“ odpadní výpustí, což prý prakticky vylučuje možnost, že by za ekologickou katastrofu mohla právě Energoaqua.

Firma uvedla, že její expertiza se v mnoha ohledech shoduje se závěrečnou zprávou zvláštní sněmovní komise, která se ekologickou havárií a jejím vyšetřováním zaobírala několik měsíců. Proto prý Energoaqua zprávu hodlá předložit také poslancům.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]