Zástupci Číny nakupovali v Česku podle médií zdravotnický materiál

Zástupci Číny se v České republice v lednu a v únoru pokoušeli nakoupit důležitý zdravotnický materiál. Uvedly to dnes servery Respekt, DeníkN a Aktuálně.cz bez jmenování zdroje. Vládu před čínskými nákupy podle nich varovala Bezpečnostní informační služba (BIS).

Mluvčí kontrarozvědky Ladislav Šticha se k informaci serverů nevyjádřil. Kabinet Andreje Babiše (ANO) vývoz některých zdravotnických pomůcek a léčiv v březnu zakázal. Česko, stejně jako další státy světa, se v boji s nákazou novým typem koronaviru potýká s nedostatkem například respirátorů a roušek.

Čínští zástupci se snažili organizovaně nakupovat zdravotnický materiál klíčový pro boj s koronavirem podle Respektu v lednu a v únoru, tedy v době, kdy v Číně vrcholila epidemie koronaviru. V Česku v té době žádný potvrzený případ nákazy ještě nebyl. Nákupy se údajně týkaly roušek, respirátorů, ochranných obleků a dalších zdravotnických prostředků. Část z nich se podařilo z ČR vyvézt. Server uvedl, že do nákupů byla zapojena čínská komunita v ČR. Zda se na něm podíleli i čínští diplomaté, není podle něj jasné.

DeníkN a Aktuálně.cz uvedly, že informaci o čínském skupování zdravotnických zásob v Česku předala BIS na počátku března premiéru Babišovi a některým ministrům. DeníkN s odvoláním na informace ze dvou vysoce postavených zdrojů z vlády a státní správy uvedl, že podle BIS mělo nákupy organizovat čínské velvyslanectví. Do Číny pak materiál posílalo přes třetí firmy.

Ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD) informaci o existenci zprávy BIS odmítl serveru DeníkN potvrdit nebo vyvrátit. „Je ale pravda, že státy hledají zdravotnický materiál, kde se dá. Naše ambasády také mají instrukce ho shánět. Možná hledáte problém, kde není. Ve chvíli, kdy jsou potřeby zdravotnického systému vysoké, zadaly země stejně jako Česká republika ambasádám pokyn hledat možnosti nákupu zdravotnického materiálu. Hledalo se, kde se dalo,“ cituje server ministra.

Server Aktuálně.cz uvedl, že se na nákupech podílel vlivný muž čínské komunity v ČR Čou Ling-ťien.

Česká republika se v posledních týdnech snaží nakoupit chybějící zdravotnický materiál především v Číně, která je jeho největším současným výrobcem. Pořídit chce respirátory, roušky, ochranné oděvy či rychlotesty za více než tři miliardy korun. Podle politiků se nákupy v Číně daří díky kontaktům prezidenta Miloše Zemana a ministra vnitra Jana Hamáčka.

Česká republika poslala v únoru a na začátku března do Číny materiální humanitární pomoc. Podílela se na ní vláda, kraje i soukromé firmy. Část pomoci organizovala Kancelář prezidenta republiky a Smíšená česko-čínská komora vzájemné spolupráce, jejímž prezidentem je Jaroslav Tvrdík.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner