Zdanění církevních restitucí by byla protiprávní drzost

(Pixabay/TheDigitalArtist)

Asi nikoho nepřekvapí, že komunisté navrhli v Poslanecké sněmovně zdanění církevních restitucí. Je to skandální, nemorální a protiústavní zároveň. Pro představu, zloděj někomu ukradne auto, policisté zadrží pachatele, vrátí vůz původnímu majiteli, ale ten bude muset odvézt z navráceného majetku daň. A tak je to i se zdaněním církevních restitucí. Církve by měly platit daně z peněžních náhrad, které dostávají za zcizený majetek, jež z nějakého důvodu nemohou dostat zpět. To je dost šílená představa a to je horší, že zloději jsou v tomto případě sami komunisté, kteří tak chtějí okrást svoji oběť podruhé. Ti se po roce 1948 zmocnili stamiliardového církevního majetku, respektive sprostě jej uloupili, aniž původním majitelům vyplatili náhradu. Takové jednání je v normální slušné společnosti nepřijatelné.

Proto je tento návrh je jednoznačně protiústavní, což potvrdil i bývalý renomovaný soudce Ústavního soudu Stanislav Balík. A to z toho důvodu, že náš právní řád zakazuje retroaktivitu, tedy zpětné zásahy do již učiněných platných právních rozhodnutí. Tento návrh by také narušil právní jistotu, protože restituční smlouvy mezi církvemi a státem byly podepsané a schválené oběma stranami a lze je měnit jenom se souhlasem obou stran. Jak správně podotkl soudce Balík, jestliže s někým uzavřu smlouvu, tak logicky počítám s tím, že ji druhá strana bude dodržovat, zvláště, když je tou druhou stranou stát, který by měl jít v tomhle příkladem. Je tedy téměř jisté, že takový zákon skončí u Ústavního soudu a bude zamítnut.

To, že takovou drzost navrhují komunisté, nepřekvapuje, a rovněž fakt, že se k ní připojilo hnutí ANO. Jestliže v jeho čele stojí Andrej Babiš, bývalý normalizační komunista a usvědčený agent StB, tak se tomu nelze divit. Jak praví jedno lidové přísloví, jaký pán, takový krám.

Autor je středočeský krajský zastupitel za ODS.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner