Zeman a jeho expertní tým se sejde s ministryní Maláčovou

Prezident Miloš Zeman  (ČTK)

Prezident Miloš Zeman | FOTO: ČTK

Prezident Miloš Zeman a jeho expertní tým se dnes na zámku v Lánech sejde s ministryní práce a sociálních věcí Janou Maláčovou (ČSSD). Mezi témata by mohla kromě otázek spojených s epidemií koronaviru patřit reforma důchodů či prosazení takzvaného kurzarbeitu, který Sněmovna tento týden poslala do závěrečného kola schvalování.

Novela zákona o zaměstnanosti předpokládá, že zaměstnavatelé by platili pracovníkům za neodpracovanou dobu nejméně 80 procent jejich výdělku. Stát by firmám poskytl čtyři pětiny této náhrady i s odvody, a to do 1,5násobku celostátní průměrné mzdy. Zaměstnanci by mohli být doma až čtyři dny v týdnu, nejvýše rok.

Maláčová, která před týdnem na sjezdu obhájila funkci místopředsedkyně ČSSD, slíbila předložit vládě návrh důchodové reformy. Počítá s rozdělením veřejného důchodového systému na dva. Z prvního by se všem vyplácel základní důchod 10.000 korun, z druhého zásluhová část podle odpracovaných let a odvodů z výdělků. Slíbila také dřívější penzi pro lidi v náročných profesích a zvýšení důchodu o 500 korun za každé vychované dítě.

Zeman se s Maláčovou sešel k vzájemnému jednání před dvěma lety na Pražském hradě. Tehdy mluvili mimo jiné o podmínkách navýšení podpory v nezaměstnanosti. Shodli se podle ministryně na tom, že navýšení by mělo být určeno hlavně nezaměstnaným, kteří chtějí pracovat a budou si skutečně hledat práci.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner