Prezident Zeman by uvítal opakované sečtení hlasů v Bělorusku

Wikipedie

Protesty v Bělorusku, ilustrační foto | FOTO: Wikipedie

Prezident Miloš Zeman nemá výhrady k opakování prezidentských voleb v Bělorusku. Uvítal by ale předtím opakované sečtení hlasů. Toto stanovisko chce prosazovat i při úterní schůzce nejvyšších ústavních činitelů k zahraniční politice, řekl dnes v rozhovoru v rádiu Frekvence 1. Prezidentské volby podle oficiálních výsledků vyhrála dosavadní hlava státu Alexandr Lukašenko, opozice ale považuje výsledky za zfalšované a Lukašenkovo vítězství neuznává ani Evropská unie.

„Nemám nic proti výzvám k novým volbám, i já si myslím, že skončily velmi podivným výsledkem. Ale jako předstupeň bych velmi uvítal přesčítání volebních lístků,“ řekl Zeman. Podotkl také, že kdyby opakované volby pořádala současná administrativa, mohou dopadnout stejně jako ty srpnové.

Podle oficiálních výsledků Lukašenko srpnové volby vyhrál se ziskem 80 procent hlasů. Běloruská opozice pokládá výsledky za zfalšované a za vítězku považuje Lukašenkovu protikandidátku Svjatlanu Cichanouskou. Proti výsledku voleb se v Bělorusku od vyhlášení výsledků protestuje, policie proti demonstrantům tvrdě zasahuje.

Lukašenko 23. září v tajnosti složil prezidentskou přísahu pro své šesté funkční období. Český ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD) uvedl, že česká diplomacie nepovažuje Lukašenkovu inauguraci za legitimní, protože volby nebyly svobodné ani férové.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner