Zeman dal milost vážně nemocnému muži, zákaz řízení mu ale zůstal

Prezident Miloš Zeman  (ČTK)

Prezident Miloš Zeman | FOTO: ČTK

Prezident Miloš Zeman udělil milost a zároveň zastavil trestní stíhání vážně nemocného muže, kterého trápí chronické onemocnění hned několika orgánů. Stíhaný byl za krácení daně, za ohrožení pod vlivem návykové látky dostal půlroční podmíněný trest. O udělení milosti informoval v úterý na webových stránkách Pražského hradu mluvčí hlavy státu Jiří Ovčáček.

„Prezident republiky nařídil, aby se u omilostněného nepokračovalo v trestním stíhání za zločin zkrácení daně, poplatku a podobné povinné platby a dále rozhodl o prominutí šestiměsíčního podmíněného trestu odnětí svobody uloženého za přečin ohrožení pod vlivem návykové látky. Pan prezident přihlédl ke zdravotnímu stavu omilostněného, který trpí závažným chronickým onemocněním několika životně důležitých orgánů, a to až na hranici jejich selhávání. Tato onemocnění jej ve svém souhrnu mohou ohrozit na životě,“ informoval Ovčáček.

Zároveň ovšem doplnil, že prezidentský pardon není univerzální – nevztahuje se na zákaz řízení, který nejmenovaný muž od soudu rovněž dostal. „Podnět k posouzení žádosti o milost byl prezidentu republiky předložen ministryní spravedlnosti Marií Benešovou, a to na základě rozhodnutí prezidenta republiky ze dne 29. listopadu 2013 o přenesení pravomoci v řízení o udělení milosti. Rozhodnutí o zastavení trestního stíhání spolupodepsal podle Ústavy České republiky předseda vlády,“ zmínil mluvčí hlavy státu.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]