Zeman doufá, že Biden přehodnotí stahování vojáků z Afghánistánu

Wikipedia Commons

Joe Biden | FOTO: Wikipedia Commons

Prezident Miloš Zeman vyslovil naději, že s administrativou nového amerického prezidenta Joea Bidena Spojené státy změní svůj postoj ke stahování vojáků z Afghánistánu. Po společném obědě na Pražském hradě to dnes novinářům řekl předseda Sněmovny Radek Vondráček (ANO). Vojáky z Afghánistánu slíbil stáhnout odcházející americký prezident Donald Trump, Zeman s tímto krokem dlouhodobě nesouhlasí. Oba politici spolu mluvili také o přesunu české ambasády do Jeruzaléma nebo o navázání méně formálních kontaktů se zástupci Arcachu, neuznané republiky v Náhorním Karabachu.

Jedním z témat rozhovoru během oběda podle Vondráčka byl nástup nového prezidenta USA Bidena a to, zda bude pokračovat stahování amerických vojáků z Afghánistánu. „Pan prezident vyslovil naději, že se změnou vedení v USA dojde i ke změně tohoto postoje,“ řekl Vondráček.

archiv

Spojené státy loni v únoru uzavřely s Tálibánem smlouvu, ve které se zavázaly stáhnout své vojáky, kteří v zemi působí od roku 2001. Povstalecké hnutí slíbilo, že zamezí útokům proti USA a jeho spojencům. V rámci dohody prezident Trump rozhodl o tom, že z Afghánistánu se do letošního jara stáhne 2000 ze 4500 amerických vojáků. Své vojáky tam mají i další země včetně České republiky.

Biden a jeho tým se k Afghánistánu zatím detailně nevyjadřovali. Není tak jasné, zda nový americký prezident bude pokračovat ve stahování vojáků ze země. Pochybnosti nad rychlým stažením vojsk v předchozích měsících vyjádřili spojenci USA a představitelé Severoatlantické aliance (NATO). Varoval před ním i Zeman, podle kterého by to byla chyba.

S Vondráčkem dnes probrali také otázku přesunu ambasády z Tel Avivu do Jeruzaléma. Předseda Sněmovny řekl, že tuto otázku v úterý řešil při jednání se zástupci Parlamentů zemí Visegrádu (ČR, Slovensko, Polsko, Maďarsko).

Se Zemanem dále mluvil o Náhorním Karabachu, o který se nedávno střetla Arménie s Ázerbájdžánem. Podle Vondráčka se oba politici shodli na tom, že by „možná nebylo od věci“, aby na méně formální úrovni, například Poslanecké sněmovny, byl navázán kontakt ze zástupci Arcachu, tedy neuznané republiky ležící právě na území Náhorního Karabachu. Dialog by s nimi podle šéfa Sněmovny mohl být veden například na vzdělávací či kulturní úrovni. „Všichni máme zájem, aby se tam situace uklidnila, aby nehrozila ani náznakem genocida, aby netrpělo obyvatelstvo a aby ten státní útvar třeba časem byl uznán,“ řekl Vondráček.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner