Zeman se snažil Trumpovi vyhýbat. Trump však použil lest

Jiří Ovčáček

Donald Trump, Melanie Trumpová a Miloš Zeman | FOTO: Jiří Ovčáček

Když se stal prezidentem Spojených států Donald Trump z pravicové Republikánské strany, byl z toho reformní komunista „generace osmašedesátého“ a prognostik Miloš Zeman ve skrytu duše velmi smutný. Jako správný státník však nedal nic najevo a předstíral, že je s volbou spokojený.

Spousta jeho voličů mu na tuto lež skočila. Nezabývali se zjevnými rozpory mezi Trumpovými a Zemanovými myšlenkami. Spokojili se s tím, že Zeman s Trumpem jsou si souzeni, protože oba občas vedou hloupé (až nechutné) řeči zejména vůči ženám.

Zeman svůj předstíraný obdiv k Trumpovi založil na myšlence, že ani jeden z nich nechce prakticky nekontrolovaný tok migrantů z vybraných států, ve kterých působí nejvíce nebezpečné teroristické organizace (hlásící se k nebezpečnému výkladu islámu). Ve skutečnosti mají oba na otázku migrace úplně opačný názor. Zatímco Zeman nechce tyto migranty v České republice, Trump by je klidně nechal v Evropě. Zatímco ve Spojených státech je nechce, v České republice mu nevadí.

Vlastně ještě jedno duševní spojení mezi sebou a Trumpem Zeman našel. Totiž chuť válčit proti teroristům. Jenže na tom se shodnou téměř všichni světoví politici. Rozdíl je jen v tom, kolik peněz na to chtějí dát, dále zda chtějí do takového boje poslat své vojáky, dále zda vůbec mají potřebné síly a také jak se jim jejich cíl daří.

Zemanův zarputilý odpor vůči teroristům a vůči fundamentalistům hlásícím se k nebezpečnému výkladu islámu však závisí na penězích. Jakmile požádal majitel skupiny televizních stanic Prima Ivan Zach o povolení dodávat nepřátelskému diktátorskému režimu v Íránu nebezpečné technologie, pomocí nichž nás (nebo třeba Izrael, Saúdskou Arábii či další naše trvalé či dočasné spojence) následně bude moci ohrožovat, Zeman se rozhodl, že takový skvělý kšeft podpoří.

Než totiž např. Prahu zasáhnou íránské balistické střely s jadernými hlavicemi, ještě to několik let potrvá a mezitím se nám zlepší bilance mezinárodního obchodu. Zkrátka super zakázka. Zeman už pak znovu odejde definitivně do penze (jak už odešel několikrát) a i kdyby chtěl následně ještě někdy někam kandidovat, incident mu v očích voličů rozhodně neuškodí více než jeho případným soupeřům. Jaderný útok totiž „spravedlivě“ odnesou všichni včetně těch, kdo Zemana nevolili (poctivě řečeno, Karel Schwarzenberg souhlasil s mezinárodní jadernou dohodou s Íránem, která tomuto režimu odblokovala tučná zahraniční konta i možnost dodávek materiálu pro jaderný program).

Takže Zemana jistě pěkně naštvalo, když Trump opakovaně označil dohodu s Íránem za nejhorší, jakou kdy viděl. Írán a Zeman jsou blízcí spojenci současné ruské vlády, zatímco Trump přátelství s Vladimirem Putinem a jeho lidmi evidentně jen předstírá. Občas se mu to však moc nedaří. Jako třeba když zaútočil proti letecké vojenské základně syrského diktátorského režimu.

To však není ani zdaleka všechno. Zemana muselo také „namíchnout“, když Trump navrhl obrovské snížení daní. Ještě k tomu všem, nikoli jen chudým. Zeman naopak bojuje za vysoké daně, zejména pro bohaté. Relativně nízkými daněmi během hospodářské recese za vlády Petra Nečase byla podle Zemana dokonce dušena ekonomika.

Už vás tedy nepřekvapí, proč se Zeman snažil Trumpovi tak dlouho vyhýbat, ačkoli před veřejností předstíral opak. Jistě nastrčil do médií jen fiktivní dopis, ve kterém Trumpovi gratuluje a chlubí se, že je v České republice označován jako český Trump. Informace, že ho americký prezident zval k sobě, bude zřejmě pravdivá. Proto také Zeman tak dlouho předstíral, že na tom není duševně ani fyzicky zrovna nejlépe. Chtěl se zkrátka nějak vymluvit ze schůzky v Bílém domě.

Jenže nepočítal s Trumpovou lstí. Americký prezident věděl, že Zeman není ochoten vynechat příležitost rozšiřovat své citáty na zasedání Valného shromáždění OSN. Přikázal proto, že se s ním musí při této návštěvě USA Zeman nechat vyfotit. Ale aby tento ďábelský plán nevypadal nápadně, rozhodl se vyfotit také s ostatními prezidenty či premiéry světa. Zeman pak ještě předstíral při projevu na půdě OSN duševní návrat do dětské naivity, ale ani to nepomohlo. Nezbývalo, než se nechat s Trumpem vyfotit.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner