Zeman věří Babišovi, že daňové změny budou jen na dva roky

Reprofoto Česká televize

Miloš Zeman | FOTO: Reprofoto Česká televize

Prezident Miloš Zeman věří premiéru Andreji Babišovi (ANO), že politický závazek dodrží a zrušení superhrubé mzdy bude platit jen dva roky. V zákonu časové omezení platnosti daňové změny uvedeno není. Zemanův postoj sdělil v pátek ČTK jeho mluvčí Jiří Ovčáček.

Zrušení superhrubé mzdy a snížení daňové sazby pro většinu lidí na 15 procent schválila v noci sněmovna. Zeman již dříve avizoval, že s návrhem bude souhlasit pouze pod podmínkou, že změna bude trvat jen dva roky. Podle ministryně financí Aleny Schillerové (za ANO) ale nebylo legislativně možné návrh časově omezit.

„Omezení daňové změny na dva roky je uvedeno v důvodové zprávě jako politický závazek. Pan prezident věří panu premiérovi, že tento závazek dodrží,“ uvedl Ovčáček na dotaz ČTK. „Pokud jde o daňovou změnu samotnou, je nyní nutné vyčkat na dokončení legislativního procesu,“ dodal.

Sněmovna schválila Babišův poslanecký návrh hlasy ANO, ODS, KSČM, SPD a dvou nezařazených poslanců. Proti se postavila vládní ČSSD, která ho ostře kritizuje. Sociální demokracie nyní doufá, že rozhodnutí ještě zkoriguje senát. Předseda ČSSD Jan Hamáček doufá i ve veto prezidenta, byl totiž podle něj oklamán „nedodrženým slibem“ platnosti návrhu na dva roky.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner