Zemanova cesta do USA: Bizarní ocenění a fotka do alba

Miloš Zeman se vyfotil s Trumpem (Twitter)

Miloš Zeman se vyfotil s Trumpem | FOTO: Twitter

Hradem oslavovaná návštěva prezidenta republiky ve Spojených státech opět nepřinesla nic důležitého, čím by Miloš Zeman přispěl České republice. Jednalo se spíš o cestu, která měla hlavě státu udělat radost a potěšit i jeho, už teď dostatečně, velké ego. Jediné, co dokázal Zeman v USA domluvit je jeho možná návštěva Soči, na kterou ho pozval jeho vzor, Vladimir Putin.

Kdo čekal, že by se český prezident choval jinak, než je jeho zvykem, musel být zklamán. První den se sice Zeman snažil rozšiřovat spolupráci s Amerikou, ale je diskutabilní, jestli setkání s Ivanou Trumpovou má stejnou váhu, jako dlouho očekávaná schůzka s jejím exmanželem.

S tím se sice naše hlava státu konečně viděla, ale fotografie, pořízená při zahájení recepce, kterou americký prezident pořádal, je pouhým příspěvkem do alba Jiřího Ovčáčka, který oba politiky bezmezně obdivuje. Politický význam nemá žádný.

Zeman nyní tvrdí, že se Trumpovi vnucovat nebude a počká, až ho americký prezident pozve do Bílého domu, protože řečeno sportovní terminologií „míč je na Trumpově straně hřiště“. Místo cesty do Washingtonu si tak Zeman domluvil lepší plán.

Pojede do Soči. Pozval ho samotný vůdce Ruska, takže je jasné, že nabídku neodmítne a rád pojede. Vždyť je to vyznamenání, vzkázal Zeman novinářům. Český prezident tak z USA odjel s dvěma cenami.

Kromě nabídky Vladimira Putina totiž náš hradní pán dostal také ocenění „Bojovník za pravdu“. Sice se zdá, že je toto označení ve spojení s Milošem Zemanem oxymorón, ale zřejmě mají v americkém židovském fondu Gershon Jacobson Jewish Continuity Foundation smysl pro humor. Peroutka by se divil.

Celá cesta do USA má tedy stejnou váhu, jako když Zeman vyjede na Východ. Nejdůležitějším momentem totiž byla cigareta s šéfem ruské diplomacie Sergejem Lavrovem. Český prezident tak opět ukázal, že i na tom špatném Západě lze najít osoby, se kterými najde společnou řeč.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]