Zemanovým tlakem na BIS se budou zabývat senátoři

Ředitel BIS Michal Koudelka (repro ČT)

Ředitel BIS Michal Koudelka | FOTO: repro ČT

Senátní výbor pro zahraniční věci, obranu a bezpečnost by se dnes měl zabývat úkolováním Bezpečnostní informační služby (BIS) ze strany prezidenta Miloše Zemana. Týká se to prezidentova požadavku, aby mu kontrarozvědka dodala mimo jiné seznam ruských agentů v Česku a podrobnosti o jejich operacích.

Projednat záležitost na bezpečnostním výboru senátu chce jeho předseda Pavel Fischer (nezávislý). Podle něj prezidentův požadavek může ohrozit bezpečnost státu.

Senátor a první místopředseda TOP 09 Tomáš Czernin označil požadavek hlavy státu za velezradu. „Rozkrytí práce BIS poškodí její práci na léta dopředu a zničí důvěryhodnost České republiky mezi demokratickými zeměmi. Je to otevřeně nepřátelský krok vůči vlastní zemi,“ uvedl.

Zeman podle Radiožurnálu požádal BIS o jména ruských špionů v ČR. Civilní kontrarozvědka má také doložit, jaké operace ruské zpravodajské služby v Česku podnikají nebo jací Češi s nimi spolupracují. Záležitostí se bude ve čtvrtek zabývat rovněž sněmovní komise pro kontrolu BIS.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]